نردبان چابکی بدنسازی

نردبان چابکی بدنسازی

امروزه تجهیزات بدنسازی ساخت ها و کارایی های متفاوتی دارند. برخی از این تجهیزات در جهت تقویت عضلات، برخی دیگر در تقویت سیستم هوازی بدن موثر می باشند. از لوازمات و تجهیزات ورزشی که در خیلی از تمرینات ورزشی به کمک ورزشکاران می آیند تجهیزات ساده ای هستند که در جهت هماهنگی و سرعت بخشیدن به تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این تجهیزات نردبان چابکی بدنسازی می باشد. در ادامه و در نوشته پیش رو در مورد این وسیله در میان دستگاه های هوازی بدنسازی و کار با آن و مزیت های استفاده از آن توضیحاتی خواهیم داد.

نردبان چابکی چیست؟

نردبان چابکی بدنسازی همانگونه که از نام آن پیداست ابزاری است به شکل نردبان که بر روی زمین پهن می شود و به شکل نردبانی افتاده و یا ریل قطار می باشد. این وسیله ورزشی همانگونه که از نام آن پیداست در جهت چابکی عضلانی ورزشکار در تمرینات استفاده می شود. در مورد نردبان جابکی بایستی گفت که دارای ویژگی های ساختاری می باشد که استفاده از آن را بسیار آسان و کارامد کرده است. از جمله این ویژگی ها می توان به سبک بودن، جمع آوری ساده، قابلیت حمل و استفاده در هر شرایطی اشاره نمود.

این وسیله ورزشی در اندازه های مختلف ساخته می شود که بیشتر از لحاظ طولی و تعداد پله ها می باشد و در اندازه پنج، هفت، هشت پله و بیشتر … تولید می گردد.

نحوه تمرین با نردبان چابکی

در مورد نحوه تمرین با نردبان چابکی بدنسازی این وسیله ورزشی همانگونه که گفتیم برای هماهنگی و سرعت در بین اعضای بدن ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر برای تمرینات عملکردی با سرعت بالا یا (HIFT) گنجانده می شود. تمرینات ورزشی با این وسیله بر حرکات چند مفصلی تمرین کننده پایه گذاری می شود. تمرین با نردبان چابکی می تواند باعث درگیری بیشتر عضلات در تمرینات هوازی گردیده و تناسب اندام را به سطحی عالی تر ارتقاء دهد. در نتیجه استقامت بدنی و عملکرد قلبی عروقی انعطاف بهتری خواهد یافت. تمرین با نردبان چابکی بدنسازی می تواند مصرف اکسیژن بدن را افزایش داده و عمل چربی سوزی بدن افزایش و باعث بهبود محتوای معدنی استخوان ها و مفاصل تمرین کننده گردد.

برای خرید سازه کراس فیت کلیک کنید .

مزایای تمرین با این وسیله

تمریناتی که می توان با نردبان چابکی بدنسازی انجام داد مزیت هایی دارند که عبارتند از:

تمرینات با این وسیله ورزشی به دو گروه  سارک(SARQ) و (HIFT) تقسیم می گردد.

سارک(SARQ) خلاصه شده سرعت، چابکی و واکنش پذیری می باشد. این دسته از تمرینات از قبل نیز به صورت سنتی انجام می گردیده و بیشتر در تمرینات نظامیان کاربرد داشته است. از جمله مزیت های این سبک تمرین (SARQ)  می توان به تعامل بیشتر ورزشکار با دیگر تمرین کنندگان  وحتی تجهیزات ورزشی اشاره نمود. عملکرد ورزشی تمرین کننده را بهبود می بخشد. بدین معنی که ورزشکار با انجام این سبک تمرینی با نردبان چابکی بدنسازی در سطوح مختلف کارایی بیشتری بدست خواهد آورد.

ضمنا در مورد این سبک ورزشی می توان به افزایش عملکرد شناختی ورزشکار و تفکر سریع و عکس العمل پاسخگو نیز اشاره نمود.

دسته دوم

دسته دوم تمرینات با نردبان چابکی بدنسازی به نام (HIFT) شناخته می شود. همانگونه که قبلا نیز گفته شد این روش تمرینی بر عملکرد با شدت بالا تاکید دارد. این روش تمرینی با نردبان چابکی باعث درگیر شدن بیشتر عضلات ورزشکار و انعطاف پذیری آن نسبت به تمرینات هوازی می گردد. ضمن این که انجام این سبک ورزشی کلسترول و چربی خون را در حد بسیار خوبی افزایش خواهد داد.

برخی از انواع تمرینات با نردبان چابکی

این وسیله ساده ورزشی را در تمرینات مربوط به بسیاری از رشته های ورزشی می توان گنجاند. از جمله این تمرینات و نرمش ها عبارتند از:

برخی از انواع تمرینات با نردبان چابکی

پرش جفت پابه جلو

تمرین کننده می بایست در ابتدای نردبان چابکی بدنسازی ایستاده و به صورت جفت پا به سمت جلو وخانه به خانه پرش نماید.

یک پرش به جلو یک پرش به عقب

در این تمرین ورزشی تمرین کننده در اولین خانه نردبان چابکی ایستاده پاها به به اندازه عرض شانه باز نموده و با کمک نیروهای پاشنه پا دو خانه به جلو پرش نموده  ویک خانه به عقب برگردد. همین عمل را تا آخرین خانه نردبان چابکی انجام داده و دوباره از سمت دیگر همین تمرین را تکرار می کند.

پرش روبه جلو تک پا

روبروی نردبان چابکی بدنسازی ایستاده و یکی از پاها را بلند نموده و با حالت لی لی رو به جلو تا آخرین خانه نردبان بروید‌. بهتر است این تمرین را با پای راست آغاز کنید.

مطالب مرتبط : استپ وزنی علل و راهکارها

پرش جفت پا به بغل نردبان چابکی

در این شیوه تمرینی در داخل اولین خانه نردبان ایستاده و در حالی که پاهایتان به حالت چسپیده کنار هم قرار دارند به سمت چپ و بیرون از نردبان پرش نموده و دوباره به داخل خانه بعدی بپرید. در خانه دوم همین عمل را به سمت راست خارج از پله انجام دهید و تا آخر خانه های نردبان عمل پرش چپ و راست را انجام دهید.

تمرینات با نردبان چابکی بدنسازی انواع مختلف دیگری نیز دارند که به توضیح در همین چند مورد بسنده می کنیم.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی نردبان چابکی بدنسازی پرداختیم. اگر قصد تمرین با نردبان چایکی را دارید حتما در مورد نحوه تمرین، تعداد دفعات و نوع گرم کردن قبل از تمرین و سرد کردن بدن بعد از تمرین با مربی این رشته مشورت نمایید. تمرین خودسرانه ممکن است برای شما عوارضی مانند گرفتگی عضلات و یا درد های مفاصلی به همراه داشته باشد.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =