معرفی انواع تجهیزات کراس فیت | 6 تا از مهم ترین تجهیزات

معرفی انواع تجهیزات کراس فیت

وجود انواع ورزش های گوناگون در زمینه های مختلف باعث گردیده تا در این مسیر رشته های مختلفی بوجود بیاید که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. برخی از این ورزش ها به صورت دست جمعی اجرا می‌گردند و برخی به صورت فردی. در هر صورت انجام تمرینات پایه اولیه تمامی‌ورزش ها می‌باشد. یکی از ورزش هایی که امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته کراس فیت می‌باشد. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد این ورزش پیرامون معرفی انواع تجهیزات کراس فیت اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

کراس فیت چه ورزشی است؟

کراس فیت یک ورزش چند منظوره می‌باشد که مجموعه ای از تمرینات ورزشی با شدت بالا است. از مجموعه ای از تمرینات هوازی و قدرتی از شنا تا دویدن سریع، اسپرینت و تمرینات سرعتی با وزنه هالتر می‌باشد و تمامی‌این تمرینات جهت تناسب اندام ورزشکار می‌باشد. در واقع هدف از ابداع این ورزش همانگونه که گفته شد جهت تقویت و تناسب اندام و افزایش استقامت بدنی می‌باشد که شامل تحمل، مقاومت، بهبود انعطاف پذیری، افزایش سرعت و بهبود تعادل و تمرکز فردی می‌باشد. در ادامه نیز به معرفی انواع تجهیزات کراس فیت می‌پردازیم.

فایده ورزش کراس فیت

کراس فیت ورزشی است که دارای فایده های مهمی‌است از جمله:

تناسب اندام

در واقع تمامی‌ورزش ها به نوعی باعث تناسب اندام ورزشکار می‌شوند. با توجه به نوع ورزش تاثیر آن متفاوت می‌باشد. اما از آنجایی که ورزش کراس فیت مجموعه ای از تمرینات قدرتی، سرعتی (HIT) و هوازی می‌باشد تاثیر بیشتر و بهتری بر تناسب اندام ورزشکار می‌گذارد.

تقویت اندام ها

ورزش کراس فیت تاثیر بسزایی بر تقویت اندام ورزشکار می‌گذارد. چرا که انجام تمرینات قدرتی موجب تقویت عضلات، افزایش استقامت و در نتیجه تقویت کل اندام ها می‌گردد.

بهبود انعطاف پذیری

ورزش کراس فیت مجموعه ای از تمرینات سخت و استقامتی است. با استفاده از وزنه و هالتر سنگین بوده و با تکیه برتمرینات قدرتی، کششی و تعادلی و انعطافی نیز می‌باشد که همین امر ضمن تقویت بدنی انعطاف پذیری بالای ورزشکار را بدنبال خواهد داشت. معرفی انواع تجهیزات کراس فیت به شما در شناخت تمرینات هم کمک می‌کند.

انجام تمرینات متنوع و خلاقانه

ورزش کراس فیت در کنار تنوع تمرینات امکان انجام حرکات هوازی، قدرتی و اینتروال ایجاد می‌کند که به صورت همزمان و با ترکیب صحیح حرکات صورت می‌پذیرد. تمامی‌این تمرینات با استفاده از تجهیزات مدرن و خلاقانه صورت می‌پذیرد.

مطالب مرتبط : معرفی لوازم جانبی بدنسازی

بازدهی از تمرینات

از دیگر فواید تمرینات ورزش کراس فیت می‌توان به بازدهی بالای تمرینات نام برد. بدین معنی که ورزشکار این امکان را دارد تا فعالیت ها و تمرینات ورزشی خود را با توان بیشتر و خستگی کمتری به انجام برساند.

معرفی انواع تجهیزات کراس فیت

تجهیزات مختلفی در ورزش کراس فیت مورد استفاده قرار می‌گیرد که برخی از این تجهیزات عبارتند از:

انواع تجهیزات کراس فیت

دوچرخه ثابت ایرباک

از جمله تجهیزات مهم و اساسی و فوق العاده برای تمرینات متناوب و با شدت بالا می‌باشد. شکل پره های چرخ های این وسیله باعث ایجاد مقاومت هوا گردیده و افزایش شدت تمرین را به همراه خواهد داشت. طراحی این دوچرخه به گونه ای است که دارای دستگیره های متحرک و الکترو مگنتی می‌باشند که با حرکت همزمان بالاتنه و پایین تنه باعث کالری سوزی بیشتری می‌گردد.

ماسک تمرین

در معرفی انواع تجهیزات کراس فیت به ماسک بر می‌خوریم. ماسک تمرین یا ارتفاع از جدیدترین تجهیزات مربوط به ورزش کراس فیت می‌باشد. برای انجام تمرینات استفاده از اردوهای مختلف ضروری می‌باشد. با توجه به هزینه بالای اردوها و محدودیت زمان مربیان این رشته ورزشی برای افزایش ظرفیت اکسیژن گیری ورزشکاران و برای تقویت تنفس از راهکار ماسک اکسیژن یا ماسک ارتفاع استفاده می‌کنند. با استفاده از این وسیله تمرینی اکسیژن بیشتری به بدن ورزشکار رسیده و ضمن تقویت از هزینه های اضافی بر پایی اردو نیز جلوگیری می‌شود.

معرفی انواع تجهیزات کراس فیت – بتل روپ

بتل روب وسیله ورزشی در اصل مورد استفاده در تمرینات نظامی‌بوده که در عین ساختار ساده ای که دارد و تشکیل شده از یک طناب ضخیم بلند و یک قلاب می‌باشد که در محلی محکم نصب گردیده و با عبور طناب از آن به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود. ورزشکار به صورت شلاقی آنرا به حرکت در می‌آورد. طول این طناب بستگی به باشگاه و محل استفاده از آن دارد. می‌تواند در طول های مختلف آماده شود. بتل روپ جزو تجهیزات با قیمت کم و کارایی بالا است. برای تمرین با این وسیله ورزشی 11کالری در هر دقیقه سوزانده می‌شود. هنگام انجام تمرین با این دستگاه ورزشی ورزشکار می‌تواند از حرکات نمایشی نیز استفاده کند.

تجهیزات صعود

طناب و تخته صعود یک پک ورزشی مورد استفاده در تمرینات کراس فیت می‌باشد که موجب تقویت و افزایش قدرت در اعضای بالاتنه؛  سرشانه ها و بازوهای ورزشکار می‌شود. از این وسیله ورزشی به عنوان مکمل بتل روپ نیز نام برده می‌شود.

معرفی انواع تجهیزات کراس فیت – دارحلقه

دارحلقه از جمله تجهیزات تعلیقی بوده و برای هماهنگی عصبی و عضلانی و تحرک و تقویت عضلات بسیار موثر می‌باشد. دارحلقه نیز کمک شایانی به تقویت شانه ها، بازو و بالاتنه ورزشکار می‌کند.

پتک و تایر

پتک و تایر در تمرینات کراس فیت در عین سادگی کارایی و کالری سوزی بالایی دارد. بدین معنی که به شکل بسیار فوق العاده ای بالاتنه و بازوها را درگیر و فعال می‌کند. استفاده از پتک تایر ضمن تقویت بازوها، عضلات کمر، زیربغل، زانوها، سرشانه و مچ دست را نیز قوی می‌کند.

از تایر کراس فیت در تمریناتی مانند غلتاندن نیز استفاده می‌گردد.

تجهیزات دیگری نیز ورزش کراس فیت مورد استفاده قرار می‌گیرند که در اینجا به توضیح درهمین چند مورد بسنده می‌کنیم.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی و معرفی انواع تجهیزات کراس فیت در راسته خرید تجهیزات باشگاهی پرداختیم.  نکته مهم و پایانی این که اگر قصد تمرینات ورزشی کراس فیت را دارید حتما زیر نظر مربی این کار را انجام داده و برنامه های داده شده توسط مربی را با دقت به کار ببندید.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 11 =