وسایل رزمی کاراته

وسایل رزمی کاراته

انسان در طول زندگی با سختی‌ها و مشکلاتی مواجه می‌گردد که برای ادامه زندگی بایستی با آنان مبارزه کند. این سختی‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند.  برخی با تفکرات اقتصادی و  برخی با تقویت بدن بایستی به مبارزه با آنان بپزدازند. یکی از مبارزه‌های انسان درگیری با بیماریها و ناتوانی‌های جسمی‌و حتی روحی می‌باشد. از بهترین روش‌های مبارزه با ناتوانی‌های جسمی‌و حتی دفاع از خود روی آوردن به ورزش است. ورزش را می‌توان کلید مبارزه با دشمنان متعدد سلامتی فرد دانست و ادامه آن را راه پیروزی بر این دشمنان.  یکی از ورزش‌هایی که دارای قدمتی زیاد است و طرفداران زیادی را دربین جوانان و دیگر اقشار مردم پیدا نموده ورزش رزمی کاراته می‌باشد. در نوشته پیش با توضیحات مختصری در مورد این ورزش به معرفی وسایل و رزمی کاراته پرداخته و پیرامون آن نیز توضیحاتی خواهیم داد.

ورزش کاراته و تاریخچه آن

کاراته ورزشی رزمی است که در آن از ضربات دست و پا استفاده می‌گردد. ورزش کاراته به معنی فن ضربه زدن و یا هنر مبارزه با دست خالی می‌باشد. کاراته از دو بخش کارا به معنی هنر رزم و ته به معنی دستان خالی می‌باشد. در مورد تاریخچه این ورزش رزمی بایستی بگوئیم که کاراته اولین بار توسط روستاییان جزیره اوکیناوا پایه گذاری گردید و علت آن نیز عدم اجازه استفاده از سلاح طبق قوانین حاکم برای روستائیان بود.

روستائیان آموختند که با الهام گرفتن از یک هنر جنگی قدیمی‌کشور چین روش جدیدی را ابداع کنند که بتوانند با دستان خالی در برابر افراد مسلح از خود دفاع کنند. به مرور زمان و با توجه به عدم نیاز به این شیوه جنگیدن این سیستم دفاعی به هنر و ورزش تبدیل گردید و آنرا ورزش کاراته و یا هنر رزمی کاراته نامیدند. ورزش کاراته به صورت رسمی‌از سال 1912 از کشور ژاپن به جهان معرفی گردید و امروزه در سرتاسر دنیا ورزشی شناخته شده بین زن‌ها و مردان بوده که اتفاقا طرفداران زیادی نیز پیدا نموده است.

بعد از منظم و سیستماتیک شدن این ورزش برای آن رشته‌های مختلف و قوانینی وضع گردید  یکی از این قوانین استفاده از وسایل رزمی کاراته می‌باشد. در ادامه به معرفی و توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت.

وسایل رزمی کاراته

وسایل رزمی به سری لوازمی‌گفته می‌شود که برای افراد و شخصا مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از:

لباس کاراته

لباس کاراته ویژه رزمی کارانی است که در این رشته ورزشی (کاراته) مشغول به فعالیت می‌باشند استفاده می‌گردد. لباس کاراته منطبق با برش و طرح ژاپنی از پیراهن و شلوار و کمربند تشکیل گردیده است. از مشخصات این لباس اینکه نسبت به ورزش رزمی جودو وزن  سبک تری دارد و با توجه به سیستم ورزشی کاراته از پارچه غیر خشنی استفاده می‌گردد. از ویژگی‌های دیگر لباس کاراته بایستی به این نکته اشاره نمود که طرح و دوخت آن به گونه ای که نوع دوخت، کیفیت پارچه به گونه ای باشد که به هیچ عنوان نباید حرکات ورزش کار را محدود کند. هر چند لباس کاراته رنگهای مختلفی دارد. اما رنگ استاندارد مورد استفاده در مسابقات سفید رنگ می‌باشد.

دستکش از وسایل رزمی کاراته

استفاده از دستکش در مسابقات رسمی‌الزامی‌می‌باشد این دستکش‌ها از ویژگی‌های زیر عبارتند از:

 • جنس مرغوب
 • پوشش کامل تا روی مچ دست
 • دارای بست چسپی برای محکم نمودن
 • قابل استفاده برای کلیه سبک‌های کنترلی کاراته
 • استفاده از اسفنج فشرده در قسمت داخلی دستکش
 • جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشکاران در مسابقات

نکته مهم این که دستکش‌های کاراته دارای روکش بیو جهت استحکام و دوام بالا می‌باشد.

میت شکمی‌فوم

میت شکمی‌از انواع وسایل رزمی کاراته است که به عنوان یک محافظ مستحکم و با ساختاری که دارد مانع از وارد شدن ضربه محکم به کمر و شکم ورزشکار می‌شود. استفاده هنگام خرید این وسیله ورزشی بهتر است به کیفیت میت شکمی‌توجه گردد و بخاطر فوم بودن آن در برابر ضربات متوالی دست و پا مقاومت بالایی داشته و مانع آسیب دیدن ورزشکار می‌گردد.

از مشخصات یک میت شکمی‌فوم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت در برابر ضربات دست و پا
 • مناسب برای تمرینات ورزشی
 • وزن کم و استحکام بالا
 • محافظت از کمر
 • تقویت واکنش سریع ورزشکار

میت نقطه زن از وسایل رزمی کاراته

میت یکی از وسیله‌های ورزشی مورد استفاده کاراته کار در تمرینات می‌باشد که بیشتر برای تصحیح ضربان و تکنیک‌ها استفاده می‌گردد. استفاده از میت باعث افزایش قدرت ضربات می‌گردد و به عنوان یک مکمل به مربی کمک زیادی می‌کند. هنگام خرید نیت نقطه زن بایستی به این نکته توجه گردد که به درستی در دست جای بگیرد، از کیفیت دوخت و جنس مرغوبی باشد تا در برابر ضربات پاره نشده و مقاومت داشته باشد.

میت نقطه زن از وسایل رزمی کاراته

محافظ ساق و روپایی

از این وسیله ورزشی از تجهیزات رزمی برای محافظت و در امان ماندن ورزشکاران از حملات پای حریف استفاده می‌گردد و همانگونه که از نامش پیداست وظیفه محافظت از ساق پای ورزشکار در برابر ضربات رقیب را برعهده دارد. این وسیله ورزشی بایستی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و فوم بکار رفته در آن به گونه ای باشد که از ساق پا را در برابر ضربات شدید محافظت کند. از ویژگی‌های استفاده از این ساق بند‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوشاندن ساق پا
 • قدرت جذب ضربات
 • مناسب برای تمرینات و مسابقات
 • جنس بافت کشی
 • مناسب برای استفاده خانم‌ها و آقایان

کلاه چرم محافظ صورت و فک از وسایل رزمی کاراته

در ورزش‌های رزمی محافظت از جان ورزش کار حرف اول را می‌زند بخاطر همین نیز تجهیزات و وسایل بیشتر جنبه محافظتی دارند. از جمله کلاه چرم محافظ صورت و فک که از ضروریات مهم این ورزش بوده و نقش مهمی‌در حفظ سلامت سر و صورت را برعهده دارد.

این وسیله ورزشی برای رزمی کار مزیت‌های زیر را دارد:

 • پوشاندن صورت و فک به صورت کامل
 • ضخامت مناسب
 • کیفیت بالا و مقاوم در برابر ضربات

نکته مهم اینکه استفاده از این وسیله چه در تمرینات و چه در مسابقات برای رزمی کاران از ضروریات می‌باشد.

محافظ ساق و روپایی جورابی از جمله وسایل رزمی کاراته که در حفاظت از ساق و پای ورزشکار در رشته رزمی نقش مهمی‌را بازی می‌کند جوراب محا فظ ساق و روپایی می‌باشد که تا حدود زیادی از شدت ضربات وارده به ساق را کاهش خواهد داد. بخاطر این که محافظت از جان رزمی کار در اولویت این ورزش می‌باشد استفاده از جوراب محافظ ضروری و واجب است. این جوراب به صورت پازل چهارتکه ای تولید و در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد. از مزیت‌های این نوع جوراب می‌توان به وزن سبک، کشسانی بالا، استفاده آسان، ارگونومی‌مناسب هم برای آقایان و هم برای بانوان دوخت عالی و مناسب برای تمامی‌ورزش‌های رزمی رینگی نام برد‌.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت اگرین ما به بررسی وسایل رزمی کاراته پرداختیم. اگر قصد خرید لوازم ورزش کاراته را دارید حتما در مورد لوازم با مربی مشورت نموده و از فروشگاه‌های معتبر و با برند‌های معروف توصیه شده خریداری کنید.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =