تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی

تجهیزات باشگاهی

امروزه ورزش و تمرینات جانبی به صورت اصولی و علمی انجام می پذیرد. این فرایند مستلزم بکارگیری تجهیزات و ابزار خاص می باشد که در هر ورزش متناسب با تمرینات خاص آن متفاوت می باشد. در نوشته پیش رو پیرامون تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی و خرید تجهیزات باشگاهی توضیح خواهیم داد.

تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی اشتراکی

در مورد تجهیزات باشگاهی بایستی گفت تجهیزات هر باشگاه وابسته به نوع ورزش و تمرینات متفاوت می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از تجهیزات ورزشی در باشگاه ها مشترک می باشد. برخی از این وسایل و تجهیزات

عبارتند از:

طناب

از وسایل ساده و پرکاربرد می باشد که برای تمرینات در اکثر ورزش ها در بخش بدنسازی خصوصا در بخش هوازی و تقویت تمامی عضلات بسیار مفید می باشد.

تردمیل از تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی

از جمله تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی که در بخش بدنسازی تمامی ورزش ها مورد استفاده قرار می گیرد تردمیل می باشد. این وسیله برای تقویت بدنی خصوصا در بخش هوازی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله فارغ از نوع ورزش در اکثر رشته ها به کار گرفته می شود.

دوچرخه ثابت

از دیگر تجهیزاتی که در باشگاه ها جنبه مشترک دارد دوچرخه ثابت می باشد که جزو دستگاه هایی است که در بخش قدرتی و پایین تنه و هوازی به کار ورزشکاران در تمامی رشته ها می آید.

لازم به ذکر است که تجهیزات اشتراکی باشگاه ها بیشتر از این تعداد می باشند که به همین چند مورد اکتفا می کنیم.

تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی برای راه اندازی باشگاه

برای راه اندازی یک باشگاه کوچک  حداقل لوازمی که احتیاج دارید عبارتند از:

میز پرس

این ابزار قابل تنظیم بوده و می توانید پشتی آن را به اندازه دلخواه و در موقعیت های مختلف آماده کنید. میزهای پرس باکیفیت های مختلف و توسط شرکت های داخلی به خاطر خدمات پس از فروش و ضمانت آن بهترین گزینه می باشد.

دستگاه سیم کش(ترینر) از تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی

این دستگاه در اکثر باشگاه ها چه بدنسازی و چه دیگر باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و از چندین ردیف کابل تشکیل شده است. در هر دوسمت کابلها ورنه هایی قرار دارد که ورزشکار می تواند آنها را تغییر دهد. نکته قابل ذکر این که کار با این وسیله برای مبتدی ها ممکن است کمی مشکل باشد و به تمرین بیشتر نیاز باشد.

هالترهای ثابت

یکی از دستگاه هایی که در باشگاه های بدن سازی،  پاورلفتینگ و وزنه برداری و حتی دیگر باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد این وسیله است. این وسیله ساده از یک میله فولادی و چندین هالتر(وزنه صفحه ای) در وزن های مختلف تشکیل گردیده است‌. از این وسیله برای تقویت عضلات استفاده می گردد.

تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی هاک اسکات

از جمله تجهیزات باشگاهی که طراحی آن به گونه ای است که ورزشکار می تواند مجموعه متنوعی از تمرینات ورزشی را در حالت ایستاده انجام دهد. کارایی این دستگاه به گونه ای است که تمرین کننده می تواند حرکات و نرمش هایی را با آن انجام دهد که با دیگر دستگاه ها امکان انجامش وجود ندارد.

قرقره ورزشی

از جمله دستگاه های دیگری که در باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه چندکاره قرقره ای می باشد. این دستگاه به گونه ای طراحی گردیده که در عین سادگی کارایی زیادی دارد. این وسیله تمرینی از یک قرقره،  کابل و یا طناب محکم و چندین وزنه تشکیل گردیده. تمرین کننده ورزشی با حرکت دادن دسته های این دستگاه با کمک طناب می تواند وزنه های مختلفی را بلند کند. از این وسیله برای تقویت عضلات بالاتنه استفاده می گردد.

تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی پایین تنه

یک سری از تجهیزات باشگاهی که بیشتر در باشگاه های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد مربوط به پایین تنه و پاها می باشد. از جمله این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی پایین تنه

دستگاه پشت پا چکشی

با این وسیله امکان انجام تمرینات ورزشی مرتبط با پا را خواهید داشت.

دستگاه ورزشی پرس پا

این دستگاه برای تقویت پایین تنه مورد استفاده قرار می گیرد که برای تقویت عضلات باسن، همسترینگ و چهارسرران کارایی بالایی دارد.

 تجهیزات تخصصی در باشگاه های فوتبال

برای باشگاه هایی غیر از بدنسازی نیز تجهیزات جداگانه و تخصصی ویژه همان ورزش مورد استفاده قرار می گیرد.  برخی از تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی ویژه این رشته ورزشی عبارتند از:

مخروطها

در اندازه ها و سایزهای مختلفی تولید و برای نشانه گزاری در زمین مورد استفاده قرارمی گیرند. جنس این مخروطها از پلاستیک نرم می باشد. به گونه ای که به ورزشکار آسیبی نمی رساند.

نردبان چالاکی

این وسیله به شکل نردبان افتاده بر روی زمین می باشد که برای تقویت پاهای ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد.

کرونومتر

از تجهیزاتی که در فوتبال و خیلی دیگر ازورزش ها مورد استفاده قرار می گیرد کورنومتر می باشد که برای تعیین زمان تمرینات مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع توپ های ورزشی

در تمرینات مربوط به فوتبال از توپهای ویژه نیز استفاده می شود. مانند توپهای سنگین که برای تقویت پاها و قدرت شوت زنی بازیکنان از آنها استفاده می گردد‌‌.

نکته مهم در مورد تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی فوتبال این است که برخی از تجهیزات آن با فوتبال سالنی یعنی فوتسال یکی می باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی تجهیزات ورزشی و ابزار باشگاهی پرداختیم. همه روزه تجهیزات جدید تر و باکیفیت بهتر وارد عرصه تولید و بازار می شوند که بسیاری از آنها این امکان را برای شما فراهم می کنند که در منزل بتوانید به تمرین بپردازید. خوشبختانه اکثر تجهیزات ورزشی اعم از معمولی و دیجیتال با بهترین کیفیت و استاندارد های جهانی در داخل کشور تولید می گردد‌. اگر قصد خرید تجهیزات برای باشگاه و منزل خود را دارید ضمن مشورت با افراد خبره و مربیان با تجربه در این امر سعی کنید بخاطر اطمینان از سلامت تجهیزات و خدمات پس از فروش آن از محصولات تولید داخل کشورمان استفاده کنید.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =