بهترین وسایل مورد نیاز یوگا | 9 وسیله مهم برای تمرینات یوگا

بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

ورزش یوگا از قدیمی ترین ورزش های شناخته شده است که قدمت آن به پنج هزار سال قبل و در شمال هندوستان باز می گردد. این ورزش بجامانده از راهبان هندی است که آنرا تنها ورزش صرف ندانسته بلکه بخشی از عبادات خاص راهبان هندویی می دانند. این ورزش در سال 1890 به جهانیان معرفی گردید و گسترش یافت. امروزه ورزش یوگا در سرتاسر جهان شناخته شده و مراکز زیادی وجود دارند که در این زمینه فعالیت می کنند. در نوشته پیش رو هم در مورد ورزش یوگا و هم بهترین وسایل مورد نیاز یوگا توضیحاتی خواهیم داد.

ورزش یوگا و هندوها

همانگونه که گفته شد ورزش یوگا در آغاز خاص راهبان و در راستای مراقبه های عرفانی و روحی بوده است که جنبه عمومی تر آن به یکصد سال قبل باز می گردد. این ورزش از چهل سال قبل به این سمت در کشورهای اروپایی و غربی طرفداران زیادی یافت. یکی از اهداف اصلی یوگا اتحاد روح انسان با روح خدایی است. اگر نگاهی به ریشه نام یوگا بیاندازیم به معنی اتصال خواهیم رسید که نشان از اتصال بین یگانگی و پیوستن می باشد.

انواع ورزش یوگا

با توجه به توسعه روزافزون این ورزش و این که مورد توجه  خیلی از مردم قرار گرفته است سبک ها و انواع مختلفی از آن به جامعه معرفی گردیده است که عبارتند از:

  • اشتانگا
  • بیکرام
  • هاتا
  • یانگار
  • کوندالینی
  • یوگای قدرتی
  • یوگای بارداری

هر کدام از این سبک از ورزش های یوگا ویژگی خاص خود را داشته و مراقبه هایی که انجام می پذیرد دارای خواص جسمی و روحی خود می باشد.

بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

هر چند ورزش یوگا ورزشی فاقد تحرکات تند نمی باشد و بیشتر ورزشی با حرکت و نرمش هایی آرام می باشد. اما در کنار همین آرامش و حرکات سبک نیاز به وسایلی می باشد تا این ورزش راحت تر انجام پذیرد که عبارتند از:

زیرانداز یا(مگ) یوگا

اولین و ضروری ترین وسیله ای که برای این ورزش نیاز می باشد زیرانداز است. این زیرانداز برای نشستن راحت تر و یا لیز نخوردن دستها و بدن هنگام نرمش ها ضروری می باشد. این زیراندازها در اندازه ها، کیفیت و ضخامت های مختلف تولید می شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

آجر یوگا یکی از بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

قطعه ای است که شبیه به آجر می باشد و هم برای مبتدیان و هم آنهایی که مدت زیادی است این ورزش را انجام می دهند از ضروریات است.

اگر قصد تهیه آجر یوگا را دارید بهتر است دو عدد از آن را تهیه کنید تا در هنگام تمرینات قرینه ای به مشکل بر خورد نکنید.

کمربند یوگا

از این تجهیزات به عنوان بند یوگا و یا طناب یوگا نیز نام برده می شود. همانگونه که از نام آن پیداست قطعه ای ساده بوده که در انجام تمرینات کششی به ورزشکار کمک می کند. استفاده از کمر بند یوگا باعث سفت شدن، افزایش قدرت و پیشرفت در حفظ تعادل و کشش می گردد. استفاده از کمربند یوگا به منظور انجام نرمش ها و حرکت هایی که در حالت عادی مشکل می باشد مؤثر است.

چرخ یوگا یکی از بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

چرخ یوگا(ویل یوگا)یکی از جدیدترین تجهیزاتی است که در یوگا می باشد. این وسیله به ورزشکار اجازه می دهد در تمرینات خود انعطاف پذیری بیشتری پیدا کند. این وسیله کمک مؤثری در حفظ بالانس و کشش عضلات خواهد بود.

پتو یوگا

این وسیله می تواند پتوی ساده خانگی باشد. از پتومی توان به عنوان تکیه گاهی برای انجام برخی حرکات و گرم کردن بدن استفاده نمود. همچنین بعد از تمرینات یوگا برای سرد کردن آهسته بدن می توان از آن استفاده نمود‌.

توپ یوگا

از توپ یوگا به نام توپ تناسب اندام نیز نام برده می شود. یک توپ باد شده است که برای انجام کشش بیشتر  در انجام حرکات و درگیر کردن ماهیچه ها از آن استفاده می گردد.

توپ یوگا

کیسه شنی یوگا از بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

این کیسه های شنی به صورت بالشتکهایی دارای اندازه های مختلف می باشد که معمولا پنج کیلو وزن دارد و دارای یک دسته در انتهای آن است. استفاده از این کیسه ها به ورزشکار کمک می کند تا کشش بیشتری در بدن ایجاد گردد.

برای افزایش ثبات در پاها می توانید از کیسه های شنی یوگا استفاده کنید.

کیف چشم یوگا

این کیف به صورت بالشتکی مستطیل شکل می باشدکه از شن پر شده و روی چشم ها گذاشته می شود. در هنگام حرکت های خوابیده بر روی چشم گذاشته می شود تا با بسته نگه داشتن چشم ها باعث افزایش احساس آرامش گردد.

کاورمت از بهترین وسایل مورد نیاز یوگا

کاور یوگا وسیله ای است برای نگهداری وسایل یوگا مانند حوله، جوراب، دستکش و دیگر لوازم جانبی. بایستی هنگام تهیه دقت کنید تا اندازه آن به گونه ای باشد که جای کافی برای لوازم مورد نیاز داشته باشد.

برای ورزش یوگا تجهیزات دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد که به همین چند مورد بسنده خواهیم کرد.

یوگا در خانه یا باشگاه؟

سئوالی که ممکن است برای هرکس ممکن است پیش بیاید این است که آیا تمرینات یوگا را می توان در خانه انجام داد و یا فقط بایستی در باشگاه انجام داد؟ در این مورد بایستی بگوئیم که انجام این حرکات و نرمش ها در منزل نیز امکان پذیر می باشد. اما توصیه می گردد که قبل از شروع تمرینات در یک یا دو کلاس حضوری شرکت کنید تا از وضعیت و بالانس حرکات خود مطمئن گردید. چرا که در همبن تمرینات به ظاهر آرام و سبک نیز ممکن است یک حرکت به شما آسیب جدی برساند. پس از تسلط بر تمرینات می توانید خودتان آنرا در خانه انجام دهید. البته می توانید از دی وی دی ها و سی دی های آموزشی نیز برای بهتر شدن تمرینات خود استفاده کنید.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت آگرین ما به بررسی بهترین وسایل مورد نیاز یوگا پرداختیم. یوگا یکی از ورزش های خاص و متفاوت است که در این نوشته با جزئیات خاص مربوط به ابزار برای خرید لوازم یوگا بررسی شده است.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =