انواع فوم رولر ورزشی

انواع فوم رولر ورزشی از نظر اندازه

افرادی که علاقه مند به ورزش هستند از اهمیت ریکاوری بعد از ورزش اطلاع دارند. یکی از ابزارهایی که امروزه جهت ریکاوری در دنیای ورزش جا باز کرده است فوم رولر ها هستند. از این ابزار (فوم رولر)  در حیطه توانبخشی، حرکت های اصلاحی و حرکت درمانی استفاده می شود. روز به روز نیز رو به افزایش می باشد. در مقاله پیش رو از وب سایت آگرین ضمن تعریف فوم رولر در مورد انواع فوم رولر ورزشی توضیحاتی خواهیم داد.

فوم رولر چیست؟

فوم رولر(Foam Roller) غلتکی به شکل استوانه و ساده طور است. با استفاده از آن و کمک وزن بدن همراه با حرکاتی که کنترل شده باشند، می توانید خود را ماساژ دهید. البته بجز استفاده از فوم رولر برای ماساژ، می توانید برای بهبود تحریک پذیری مفاصل نیز از آن استفاده کنید. می توان دو کارایی اصلی برای انواع فوم رولر ورزشی تعیین کرد.

  • ماساژ شخصی با استفاده از تکنیک SMR
  • بهبود تحرک پذیری ودامنه حرکتی برخی مفاصل

از فوم رولر در ورزش های بدن سازی و یوگا نیز استفاده می گردد.

نحوه استفاده و ورزش با فوم رولر

استفاده از انواع فوم رولر ورزشی کلا برای انجام ماساژ دادن خودتان می باشد. شما می توانید از فوم رولر برای ماساژ همه قسمت های عضلانی بدن مانند عضلات چهارسر ران، ساق پا، کمر و همسترینگ استفاده کنید. البته لازم به ذکر است استفاده از فوم رولر در قسمت هایی از بدن که اعصاب و عروق خونی نزدیک پوست هستند مانند گردن، شکم و کشاله پا دارای احتیاط است.

انواع فوم رولر ورزشی از نظر اندازه

بهترین و متداول ترین نوع فوم رولر برای استفاده عمومی شما فوم رولر کوچک ( 45 تا 65) سانتی متری می باشد. البته برای ماساژ قسمت کمر بهتر است از غلتک های فوم رولر 90 سانتی استفاده کنید. چرا که بخش های بیشتری از بدن و کمر را مورد هدف قرار می دهد. البته این جا لازم است یادآوری کنیم هرچه فوم رولری که استفاده می کنید نرم تر باشد فشار عمیق تری وارد می کند. بنابراین توصیه می شود در اوایل استفاده از این ابزار از نوع نرم آن استفاده کنید تا بدنتان به تکنیک های استفاده از این ابزار عادت کند.

 

انواع فوم رولر ورزشی

فوم رولر ها انواع مختلفی دارند. از این وسیله در انواع بسیار آن برای ریکاوری و ماساژ استفاده می شود. مدل های مختلف فوم رولر عبارتند از:

فوم رولر با تراکم استاندارد

در ساخت این نوع فوم رولر ها از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. مواد بکار رفته در آنها اتیلن وینیل استات می باشد که راحتی و کارایی بالایی در ماساژ عضلات بدن دارد.

تراکم نرم

این نوع غلتک فوم رولر از مقدار بسیار زیادی ابر تهیه گردیده است که موجب راحتی زیاد برای استفاده کننده می باشد.

تراکم سفت از انواع فوم رولر ورزشی

غلتک فوم رولر با تراکم سفت احساس سختی بسیار زیادی موقع استفاده ورزشکار را رقم می زند. این نوع غلتک فوم رولر مناسب برای تمرینات متمرکز بر عضلات سفت و گرفته می باشد. از این نوغ غلتک بیشتر برای ماساژ عضلات پشت ساق پا،  پشت ران و همچنین قسمت های فوقانی پشت استفاده می گردد‌. این رولر تناسب اندام بسیار خاص است.

فوم رولر های اج دار

این مدل از فوم رولر ها در مقایسه با فوم رولر ساده دارای طول ووشکل متفاوتی هستند. معمولا سطح این فوم رولر ها دارای قسمت های دندانه دندانه و اج دار هستند که دارای اشکال و قطرهای مختلفی می باشند‌.  این گونه غلتک ها طوری عمل می کنند که عضلات را عمقی تر تحت تاثیر قرار می دهند.

معایب استفاده از  فوم رولر ها

درکنار مزیت هایی که انواع فوم رولر ورزشی دارد معایبی نیز دارند. این معایب عبارتند از:

  • عدم تاثیر آنی
  • عدم امکان استفاده برای همه نقاط بدن
  • آسیب دیدگی ورزش کار در صورت استفاده اشتباه
  • دردناک بودن تمرینات

توجه داشته باشید که اگر شما به طور دقیق و با نظارت مربی مشغول به این کار شوید، می توانید بهترین استفاده را از این ابزار ورزشی ببرید.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت آگرین ما به بررسی انواع فوم رولر ورزشی پرداختیم. اما نکته پایانی این که برای استفاده از فوم رولر ها بخاطر حساسیت فوق العاده آن حتما تحت نظر مربی و متخصصان بدنسازی انجام گردد. چرا که بخاطر ارتباط مستقیم با عضلات بدن در صورت اشتباه دچار ضرر و زیان های جبران ناپذیری خواهید شد.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =