معرفی چتر سرعتی و کاربرد های آن در ورزش های مختلف

معرفی چتر سرعتی و کاربرد های آن در ورزش های مختلف

در تمرینات ورزشی یکی از وسیله های خاص که برای افزایش سرعت و مقاومت استفاده می شود چتر سرعتی (چتر مقاومتی) می باشد‌. در ادامه و در مقاله پیش رو از آگرین در مورد این وسیله و کاربردهای آن توضیحاتی خواهیم داد. امروزه در تمرینات ورزشی یکی از تکنیک هایی که جنبه اصولی و اساسی دارد تقویت بدن خصوصا در بخش استقامتی آن می باشد که استفاده از چتر سرعتی می تواند کمک مؤثری در این زمینه داشته باشد.

چتر سرعتی چیست؟

چتر سرعتی(مقاومتی) همانگونه که از نام آن پیداست وسیله ای ورزشی است که در تمرینات برای افزایش سرعت و مقاومت ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری این وسیله ورزشی بصورت یک نیم دایره چتر مانند و از جنس پلاستیک بوده که به وسیله یک بند به دور کمر ورزشکار بسته شده و هنگام دویدن به سمت جلو یک نیروی مخالف در جهت حرکت ورزشکار بوجود آورده که باعث بروز اصطکاک خواهد شد. همین امر موجب گردیده ورزشکار با نیروی بیشتری حرکت نموده که باعث تقویت عضلات، تقویت سیستم تنفسی و بالا بردن استقامت در فرد خواهد شد.

در طراحی چترسرعتی یا مقاومتی بایستی بگوییم که این وسیله ورزشی در اندازه های مختلف ساخته می شود. همانند چتر نجات بعد از باز شدن پشت سر ورزشکار در برابر هوا مقاوت می نماید. از این وسیله ورزشی به عنوان یک ابزار در تمرینات مقاومتی و هوازی استفاده می گردد. مسلما هر چه اندازه چترها بزرگتر باشد مقاومت بیشتری داشته و ورزشکار فشار بیشتری را تحمل خواهد نمود.

کاربرد چتر سرعتی

در مورد کاربرد این وسیله ورزشی بایستی گفت در تمامی تمرینات رشته های ورزشی خصوصا رشته هایی که نیاز به مقاومت بالای ورزشکار دارد استفاده می شود. می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد چتر سرعتی

ورزش فوتبال

از جمله ورزش هایی که بازیکنان آن به صورت مداوم در حال دویدن هستند. در تمرینات بدنسازی استفاده از چتر سرعتی می تواند کمک مؤثری در بالا بردن استقامت و افزایش سرعت ورزشکار هنگام دویدن داشته باشد‌.

تمرینات بسکتبال

ورزشکاران رشته بسکتبال نیز دائما در حال دویدن بوده و نیاز به قدرت بالایی دارند. استفاده از چتر سرعتی در این زمینه کمک مؤثری است. البته در کنار آن می توان از دستگاه های هوازی بدنسازی هم استفاده بهینه نمود.

تمرینات دو میدانی

بهترین استفاده کاربردی که اتفاقا تاثیر بسیاری در مقاومت ورزشکار نیز دارد در رشته دونیداتی خصوصا در بخش دوهای سریع مانند صد متر می باشد. تاثیر شگفت انگیزی در افزایش استقامت و سرعت ورزشکار دارد. بدین معنی که استفاده مداوم از چتر سرعتی در تمرینات بطور محسوس و قابل ملاحظه ای سرعت دونده را بالا خواهد برد.

استفاده از جترهای سرعتی در خیلی از تمرینات بدنسازی به کمک ورزشکاران می آید که فواید خیلی زیادی نیز دارد. در ادامه به فواید این وسیله ورزشی در تمرینات  ورزشکاران نیز می پردازیم.

فواید استفاده از چتر سرعتی یا مقاومتی

در تمرینات ورزشی این فواید عبارتند از:

  • کاهش فشار خون هنگام دویدن  با چترهای سرعتی
  • تقویت ماهیچه ها(خصوصا پاها) با استفاده از چترهای سرعتی
  • کنترل بهتر وزن و چربی سوزی بالا
  • جلوگیری از بیماری های قلبی با استفاده از این وسیله ورزشی در تمرینات
  • کاهش خطر ابتلا به دیابت در استفاده کنندگان از این وسیله ورزشی در تمرینات

سخن آخر

نکته مهم در استفاده از چتر سرعتی اندازه آن برای شماست. اگر قصد استفاده از این وسیله ورزشی را دارید حتما با نظر مربی این کار را انجام دهید‌. برای شروع کار بهتر است از جترهای سایز کوچک استفاده کنید. اگر می خواهید بصورت مستقل در تمرینات خود از این وسیله ورزشی استفاده کنید کارشناسان ورزشی ما در وب سایت آگرین در این زمینه می توانند راهنمایی های لازم را جهت استفاده بهتر و اصولی از چتر های سرعتی در اختیار شما قرار دهند تا ضمن بهره گیری از مشاوره اصولی بهترین چتر را با کیفیت بالا نیز تهیه نمایید.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =