تردمیل و مزایای تمرین با تردمیل

تردمیل و مزایای تمرین با تردمیل

تردمیل وسیله‌ای است که امکان دویدن در فضای بسته را فراهم کرده و جزء دستگاه‌های هوازی است. برای تمرینات قهرمانی، باشگاهی و خانگی استفاده می‌گردد. این دستگاه با نام‌های دو برقی یا دو ثابت شهرت یافته است. دستگاه تردمیل در واقع شرایط انجام ورزش پیاده روی و دو را در خانه و فضاهای بسته فراهم کرده. قابلیت برنامه ریزی دارد و طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده، ورزشکار می‌تواند تمرینات خود چه در باشگاه و چه در منزل انجام دهد. در این با تردمیل و مزایای تمرین با تردمیل بیشتر آشنا می شویم.

دویدن و پیاده‌روی با سرعت متفاوت در شیب‌های مختلف یکی از انواع ورزش‌های هوازی محسوب می‌شوند که در داشتن تناسب‌اندام تأثیر به سزایی داشته و نتایج عالی به همراه دارد.

محبوبیت تردمیل

افراد بسیاری دویدن روی تردمیل را به پیاده‌روی ساده، ترجیح می‌دهند، زیرا بدون آماده‌سازی قبلی می‌توانند در هر زمان از روز که می‌خواهند، با تردمیل پیاده‌روی کنند و یا بدوند. گاهی برخی از افراد، ترجیح می‌دهند در خلوت خانه و به‌دوراز هیاهوی محیط بیرون ورزش کنند که در اینجا تردمیل یک انتخاب ایده‌آل است.

مزایای تمرین با تردمیل

 • تقویت قدرت عضلانی طی مدت‌زمان استفاده از تردمیل و لاغری موضعی.
 • به حداقل رسیدن آسیب‌های وارده به مفاصل، حین فعالیت بدنی با دستگاه، به دلیل وجود ضربه‌گیرها.
 • تقویت قلب و عروق.
 • تأثیر در بهبود متابولیسم بدن و چربی‌سوزی.
 • فرم گرفتن پا و باسن، کاهش چربی اطراف شکمی و در نهایت تناسب‌اندام.
 • قابلیت تنظیم سرعت دستگاه برای برنامه تمرینی.
 • قابلیت تنظیم شیب‌های مختلف بر اساس نیاز فیزیکی بدن هر شخص.
 • قابلیت برنامه ریزی تمرین و کنترل میزان سوخت ساز بدن.

چربی‌سوزی با تردمیل

این دستگاه در جهت رسیدن به اندام متناسب، زمانی کاربرد دارد که به دنبال یک ورزش هوازی برای کالری سوزی و چربی‌سوزی باشیم. از دیگر مزایای تمرین با تردمیل پیاده‌روی و دویدن روی تردمیل با شیب‌های مختلف، راهی برای رسیدن به تناسب‌اندام و چربی‌سوزی بالا به‌خصوص برای افرادی که مشکل دسترسی به محیط بیرون دارند، محسوب می‌شود.

کاهش وزن با تردمیل

ایجاد تعادل درست بین خوراک و ورزش، می‌تواند معادله‌ای دشوار باشد اما روش‌هایی برای پیداکردن متابولیسم پایه و تخمین زدن مقدار کالری وجود دارد. میزان دقیق ورزش یا غذای دریافتی که برای کاهش وزن نیاز دارید، به‌سادگی محاسبه، میزان کالری موردنیاز روزانه نیست.

این مقدار می‌تواند به‌عنوان نقطه شروعی برای کاهش وزن مورداستفاده قرار بگیرد، اما پیشرفت شما در فرایند کاهش وزن ممکن است، نیاز باشد که برخی عادات خود را تغییر دهید. انجام هرگونه برنامه ورزشی صرف‌نظر از میزان کالری که فرد می‌سوزاند، می‌تواند مزایایی برای سلامتی او داشته باشد. برای کاهش وزن علاوه بر کار با تردمیل باید سعی شود، مقدار قابل‌توجهی کالری از طریق رژیم غذایی از بین برود.

عضلات درگیر در تمرینات تردمیل

زمانی که فرد تمرینات خود را با این دستگاه انجام می‌دهد، ماهیچه‌های باسن را درگیر کرده و چربی‌های اضافی را مجبور به سوختن می‌کند. همچنین ورزشکار می تواند برای افزایش فشار و تقویت بیشتر عضلات از وزنه‌های پوشیدنی مانند وزنه دست‌و‌پا در نهایت این حرکت سبب ایجاد نیروی محرکه برای ادامه فعالیت می‌شود. ماهیچه‌های پشت ساق پا که به ماهیچه‌های دوقلو معروف‌اند، با پیاده‌روی بر روی تردمیل و در هر قدمی که برداشته می‌شود، درگیر ورزش شده و سبب عضلانی‌تر شدن این قسمت‌ها می‌گردد.

ماهیچه‌های core در بدن که در محدوده شکمی قرار دارند کمک می‌کنند، در هنگام دویدن یا راه‌رفتن بر روی تردمیل بدن به‌صورت عمود باشد و بین عضلات کل بدن هماهنگی ایجاد شود. زمانی که تردمیل در حالت شیب‌دار قرار بگیرد، می‌توان هم‌زمان بر روی ماهیچه‌های دست کارکرد و آنها را مجبور به فعالیت کرد.

تکان دادن دست‌ها، هنگام استفاده از تردمیل، عضلات سینه و عضلات دوسر بازو را تقویت می‌کند و می‌توان در هنگام دویدن و راه‌رفتن با تردمیل بالا و پایین تنه را هم‌زمان در ورزش سهیم کرد. با استفاده از تردمیل می‌توان، تمرینات منظم و مستمر انجام داد و چربی‌های اضافی در هر نقطه‌ای از بدن را از بین برد. با اکسیژن‌رسانی زیاد به عضلات چربی‌سوزی بیشتری حاصل می‌شود و چربی‌های نقاط مختلف به‌ویژه ناحیه شکم نابود می‌شوند.

با کمک تردمیل این امکان وجود دارد که تمرین‌های قلبی – عروقی خوبی صورت بگیرد و سبب ارتقای سطح سلامتی شود. زمانی که فرد بر روی تردمیل حرکت می‌کند و ورزش انجام می‌دهد، ماهیچه‌های او حرکتی به‌صورت آزاد دارند و با انجام این حرکات می‌تواند عضلات را تقویت کرده و درعین‌حال کالری زیادی در بدن بسوزاند.

لاغری در ناحیه شکم

یکی دیگر از مزایای تمرین با تردمیل ازدست‌دادن چربی‌های شکم است. علاوه بر اینکه کاهش چربی‌های اضافی، برای سلامت اهمیت دارد باعث زیبایی و تناسب‌اندام نیز می‌شود. چربی‌های زیر شکم به دو صورت دیده می‌شوند:

 • زیرپوستی (شامل چربی می‌شود که می‌توانید ببینید).
 • درون شکمی.

چربی های درونی قابل رویت نیست و می‌تواند خطرناک باشد، زیرا در اطراف قسمت‌های مهم مانند کبد روده و… یافت می‌شود. چربی درونی بیماری‌زا است و ازدست‌دادن این نوع چربی مهم‌تر است، در این راستا با انجام فعالیت روی تردمیل می‌توان این چربی خطرناک را مهار کرد.

روال تمرین با دستگاه تردمیل

 • نوشیدن آب به‌منظور هیدراته شدن بدن.
 • پوشیدن کفش مخصوص پیاده‌روی.
 • استفاده از جوراب ضخیم ورزشی.
 • گرم‌کردن بدن با حرکات ورزشی و کششی.
 • لزوم حرکت‌دادن دست‌ها حین ورزش.
 • تنفس عمیق، صاف ایستادن و سفت کردن شکم.
 • عدم استفاده تغذیه، به‌منظور کاهش وزن، دو ساعت قبل از استفاده از تردمیل.

تردمیل و مزایای تمرین با تردمیل

زمان‌های طلایی استفاده از تردمیل

مقدار کالری ای که با فعالیت روی تردمیل سوخت می‌شود، تا حدود زیادی به ژنتیک، سایز بدن، سن، جنسیت یا دیگر فاکتورهای سلامت فرد بستگی دارد. ورزشکار می‌تواند در تمام طول ورزش با شدت بالا فعالیت کرده و همچنین از ورزش‌های ترکیبی استفاده کند.

به این صورت که در ورزش‌های ترکیبی، برای مدتی شدت تمرینات را افزایش داده و پس از مدتی شدت تمرین را کاهش می‌دهد. نکته قابل‌توجه این است که نوع غذای مورد مصرف، در بالارفتن توان ورزشی و ریکاوری فرد تأثیر مستقیم دارد، بنابراین باید به کیفیت کالری که دریافتی توجه ویژه داشت.

به طور معمول مدت‌زمان استفاده از تردمیل، برای افرادی که آمادگی لازم را دارند، 30 الی 45 دقیقه با سرعت بالا و برای افراد با آمادگی جسمانی کمتر دارند، 30 الی 45 دقیقه با سرعت کمتر ویک الی دومرتبه به‌منظور چربی‌سوزی است.

نکته پایانی!!!

تناسب‌اندام تنها به معنای لاغری و کاهش چربی دور شکم یا ران نیست، بلکه برقراری فرم متناسب با استایل فرداست. اگر شخصی لاغر است و از این وسیله ورزشی استفاده می‌کند، آیا هدف او کاهش وزن است؟

این فرد نیاز به برنامه‌ای برای ساخت توده عضلانی دارد، نه برنامه‌ای در جهت لاغری!!!

پس اضافه‌کردن تمرین‌های قدرتی به‌علاوه رژیم غذایی حجیم، لازمه شروع تمرین است. فرم درست تناسب‌اندام باید، قدرت، استقامت و انعطاف‌پذیری را در بز بگیرد و رسیدن به این نتایج نیاز به سپری کردن هر مرحله از تمرین دارد.

فردی که توده چربی فراوان دارد، نخست برنامه تمرینی باید در جهت چربی‌سوزی و رسیدن به وزنی باشد که نیاز به ساخت توده عضلانی (فرم گرفتن بدن و نه پرورش عضلات مانند بدنسازان) دارد. برنامه فرد رابطه مستقیمی با مقدار جذب کالری دارد، به همین دلیل در هر مرحله‌ای که فرد هست باید به‌سختی به نوع رژیم غذایی خود پایبند باشد. بهترین روش تمرینی در این مرحله، استفاده از تعیین مقدار نرخ کالری سوزی، روی کنسول تردمیل است.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =