جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
فواید دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یکی از ورزش‌های سالمی است که در تمامی سنین از کودکی تا بزرگسالی لذت بخش است و برای ر‌هایی از سبک زندگی بی‌تحرک دوچرخه سواری منظم بهترین راه حل است. بهتر است بدانید دوچرخه سواری فواید بسیاری دارد که از مهمترین آن می‌توان به کاهش وزن، روحیه سالم، تقویت عملکرد مغز، استرس کمتر، پاهای قوی‌تر و بالا بردن کیفیت زندگی اشاره کرد.

دوچرخه سواری در منزل

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیازی نیست که حتماً برای دوچرخه سواری به خارج از منزل بروید، با دوچرخه ثابت در منزل نیز می‌توانید دوچرخه سواری کنید. فواید دوچرخه سواری بسیار بالا بوده که بهترین ورزش جهت عضله‌سازی و تقویت پا‌ها و ران‌ها محسوب می‌شود، همچنین باعث کاهش وزن نیز خواهد شد.

این دوچرخه با ترشح هورمون‌های شادی‌آور احساس خوبی را در ورزشکار ایجاد خواهد کرد، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. سلامت قلب و عروق، مدیریت وزن، بهبود روحیه، تقویت عضلات، بهبود استقامت عضلانی، استفاده آسان از این دستگاه بدنسازی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود.

 

فواید دوچرخه سواری برای زانو

دوچرخه سواری بر خلاف دیگر ورزش‌ها بر روی مفاصل زانو تأثیرات سوئی ندارد. این ورزش عضلات چهار سر ران، همسترینگ و ساق پا را درگیر خواهد کرد. توسط قوی‌تر شدن این عضلات برای مفصل زانو حمایت و ثبات بهتری ایجاد شده که باعث می‌شود تا خطر زانو درد و آسیب‌های آن کمتر شود.

برای بهبود تحرک مفصل زانو، همچنین افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی این مفصل، حرکت دایره‌ای شکل رکاب زدن بسیار کمک‌کننده است. استئو آرتریت شکل رایج آرتریت بوده که مفصل زانو را تحت تأثیر قرار خواهد داد. با توجه به اینکه دوچرخه سواری یک نوع ورزش با شدت کم است، خطر استئو آرتریت را کاهش خواهد داد.

افرادی که به استئوآرتریت مبتلا هستند، دوچرخه سواری بهترین ورزش برای آن‌ها محسوب می‌شود. لرزش با ایجاد حرکات ملایم و بدون فشار زیاد بر روی مفاصل مفید است که یکی از فواید دوچرخه سواری برای زانو محسوب می‌شود.

فواید دوچرخه سواری برای زانو

فواید دوچرخه سواری برای کمر

افرادی که مشکلات دیسک کمر دارند، می‌توانند دوچرخه سواری را ادامه دهند؛ چرا که یک فعالیت کم شدت بوده و بر روی ستون مهره‌ها فشار کمتری وارد خواهد کرد. فعالیت‌های پرفشاری مثل دویدن یا پریدن به ستون فقرات آسیب وارد کرده و اما بر خلاف آن‌ها دوچرخه سواری ستون فقرات را در وضعیت نسبتاً ثابتی نگاه داشته و یک نوع تمرین هوازی بسیار عالی است. انجام دوچرخه سواری فشار روی دیسک‌ها را کاهش داده که برای افراد با دیسک کمر بسیار مفید است.

 عضلات کمر، شکم و باسن با دوچرخه سواری درگیر و تقویت می‌شوند که ثبات ستون فقرات کمری را به همراه دارد. در صورتی که این عضلات تقویت شوند، باعث کاهش فشار بر روی دیسک‌های کمر شده و سلامت کلی ستون فقرات را به همراه دارد. بهبود گردش خون و کاهش التهاب در ناحیه کمر از دیگر فواید دوچرخه سواری برای کمر محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید که تکنیک دوچرخه سواری مناسب نیاز به درگیر کردن عضلات مرکزی جهت حفظ تعادل و حمایت از ستون فقرات دارد. افراد مبتلا به دیسک کمر باید وزن طبیعی داشته باشند؛ چرا که اضافه وزن باعث وارد شدن فشار بیشتر بر ستون فقرات می‌شود. دوچرخه سواری یکی از راه‌های مناسب برای مدیریت وزن است که باعث کاهش استرس و فشار دیسک کمر خواهد شد. اگر از قبل مشکل دیسک کمر یا دیگر نگرانی‌های مربوط به کمر را دارید، با احتیاط دوچرخه سواری کنید.

با مشاورین آگرین تماس بگیرید :

فواید دوچرخه سواری برای لاغری

فواید دوچرخه سواری برای لاغری نسبت به دیگر فواید‌ها شاید برای بیشتری از افراد جذاب و دوست داشتنی باشد. برای اینکه با دوچرخه سواری لاغر شوید، باید کالری مصرفی را از کالری دریافتی افزایش دهید و در این صورت لاغر شدن شروع می‌شود. دوچرخه سواری در ساعت حدود ۱۰۰۰ کالری مصرف می‌کند، البته لازم به ذکر است که این کالری سوزی در هر شرایطی وجود ندارد.

فواید دوچرخه سواری برای لاغری

 میزان کالری سوزی بستگی به شدت تمرین و مدت زمان آن دارد، که در ساعت حدود ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری می‌توانید با دوچرخه سواری بسوزانید. برای کنترل یا کاهش وزن دوچرخه سواری بهترین روش محسوب می‌شود؛ چرا که باعث می‌شود تا متابولیسم بدن، عضله‌سازی و چربی سوزی بدن افزایش پیدا کند.

 برای کاهش وزن با دوچرخه سواری باید در کنار دوچرخه سواری یک برنامه غذایی سالم را نیز داشته باشید. دوچرخه سواری از جمله ورزش هوازی محسوب می‌شود که برای کنترل وزن حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه دوچرخه سواری در روز پیشنهاد می‌شود که این یکی از فواید دوچرخه سواری برای شکم محسوب می‌شود.

فواید دوچرخه سواری در بدنسازی

فواید دوچرخه سواری در بدنسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که تمامی بدنسازان حتماً دوچرخه سواری را در برنامه خود قرار می‌دهند. رکاب زدن یک ورزش هوازی اساسی محسوب می‌شود که برای اینکه با سرعت و مسافت طولانی رکاب بزنید، باید قوی باشید. به ویژه در پا‌ها، میان تنه و عضلات سرینی از اهمیت بالایی برخوردار است. افزایش قدرت و نیروی پا، افزایش نیرو، کارآمدی و استقامت، اصلاح عدم تعادل عضلانی، بهبود وضعیت بدنی از دیگر فواید این ورزش در بدنسازی محسوب می‌شود.

فواید دوچرخه سواری در بدنسازی

فواید دوچرخه سواری برای افسردگی

یکی از فواید دوچرخه سواری در زمینه بهبود احوالات روحی انسان است. دوچرخه سواری بر بهبود حالات ذهنی تأثیر گذاشته و باعث کاهش احتمال ابتلا به افسردگی در فرد می‌شود. به طور کلی می‌توان ذکر کرد افرادی که ورزش‌هایی همچون دوچرخه سواری انجام می‌دهند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند. هر زمان احساس ناراحتی کردید، برای خارج شدن از این حالت کافیست به سراغ دوچرخه و رکاب زدن بروید.

نکات ایمنی در دوچرخه سواری

برای اینکه دوچرخه سواری برای شما خطراتی به همراه نداشته باشد، باید برخی نکات لازم را مدنظر قرار دهید. برای انجام این ورزش پرفایده نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • مشورت با پزشک

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی امن است، اما در صورتی که مشکل پزشکی خاصی دارید، قبل از شروع ورزش دوچرخه سواری با پزشک مشورت نمایید. مشورت با پزشک به شما اطمینان می‌دهد که مسیر درستی را پیش رفته و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

  • مراقبت از پوست، چشم و ریه‌ها

در صورتی که هوای شهر شما آلوده باشد، به هیچ عنوان دوچرخه سواری نکنید؛ چرا که با این کار آلودگی و آلاینده‌های سمی وارد ریه می‌شود. در این صورت می‌توانید از دوچرخه های ثابت در منزل خود استفاده کنید. در زمان دوچرخه سواری حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید، تا آسیبی به پوست شما وارد نشود. کلاه و عینک آفتابی را نیز فراموش نشود.

نکات ایمنی در دوچرخه سواری

  • انتخاب دوچرخه مناسب

برای اینکه از فواید دوچرخه سواری به اندازه کافی بهره ببرید، دوچرخه مناسبی را انتخاب کنید که با قد و وزن شما تناسب داشته باشد. انتخاب دوچرخه نامناسب باعث سخت شدن تمرین شده و همچنین دچار کمردرد و گردن درد خواهید شد؛ چرا که کمر شما در وضعیت نامناسبی قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

دوچرخه سواری یکی از ورزش‌های هوازی است که فواید بسیاری دارد که می‌توان به کمک در لاغری، تسکین کمردرد، مناسب بودن برای زانو و… اشاره کرد. برای اینکه از فواید دوچرخه سواری بهره‌مند شوید، باید نوع دوچرخه مناسبی را انتخاب کنید.

همچنین دوچرخه انتخابی شما باید با قد و وزن شما تناسب داشته باشد، در غیر اینصورت امکان دارد باعث گردن درد و کمر درد شود. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان داشتید حتما از کارشناسان ما در آگرین اسپورت در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

فهرست مطالب

    هیچ محصولی در سبد خرید نیست.