ورزش فیتنس و انواع آن | انواع ورزش فیتنس برای بهبود بدن

ورزش های روزانه و انجام آن یکی از راه هایی است که سلامتی بدن را تضمین می کند. از مراجعه شما به مزشک ودارو وردنان تاحد زیادی می کاهد انجام ورزش. فیتنس یاامادکی جسمانی یکی از روش هایی است که راه سلامتی راپیش روی شما باز می کند در مقاله پیش رو از وب سایت آگرین در مورد ورزش فیتنس و انواع آن اطلاعاتی رادر اختیار شما قرار خواهیم داد‌.

ورزش فیتنس چیست؟

در تعریف این ورزش می توانیم بگوییم ورزش آمادگی جسمانی و بدنسازی کل بدن می باشد. این نکته حائز اهمیت است که فردی از نظر فیزیک جسمانی مناسب می باشد که از یک بدن قوی با فرم منظم و متعادل برخوردار باشد. دارای ماهیچه هایی قوی، قلبی کارآمد و ریه هایی سالم باشد. از توده های چربی اضافه در بدنش خبری نباشد.

انجام ورزش فیتنس می تواند یکی از راه هایی باشد که به اندام عالی، خوش فرم شدن و بهترین تناسب اندام برسید. این یک نکته مهم و قابل توجه است که انسان از نظر فیزیکی احتیاج به قدرت و استقامت بدنی دارد. یکی از فواید ورزش فیتنس داشتن تناسب اندام دائمی می باشد. طبق تحقیقات انجام شده انجام تمرینات فیتنس یا همان آمادگی جسمانی اگر به صورت مداوم و منظم باشد عضله ها و استخوانهای شما را محکم تر و قوی تر می سازد.

اما نکته خیلی مهم در انجام ورزش فیتنس یا آمادگی جسمانی این است که اگر در بدن خود و یا در ماهیچه ای احساس درد کردید خصوصا هنگام انجام ورزش فیتنس بدانید که در انجام ورزش دچار زیاده روی شده اید. حتما نسبت به این موضوع حساس بوده و توجه کنید تا به بدنتان آسیب وارد نشود. نکته مهم دیگر این که هنگام انجام ورزش فیتنس بدن تان آب زیادی را از دست نی دهد. بخاطر این که به بدن و خصوصا کلیه ها آسیبی نرسد حتما قبل، در حین و بعد از اتمام ورزش به اندازه کافی آب میل کنید.

انواع ورزش فیتنس

در ورزش فیتنس بایستی بر روی شش اصل و پایه ورزشی کار کرد که انجام آن جهت تناسب اندام بسیار مفید می باشد. می توان گفت این شش عنصر از عناصر اصلی ورزش فیتنس یا آمادگی جسمانی هستند که در ادامه درمورد آنها توضیحاتی خو اهیم داد. این شش پایه و عنصر اصلی عبارتند از:

انجام تمرینات و ورزش های هوازی در ورزش فیتنس

شما برای انتقال اکسیژن از ریه ها به عضلات برای کارایی بیشتر و بهتر بایستی ظرفیت اکسیژن رسانی را از تمرینات هوازی تامین کنید‌‌. بهترین تمرینات در این زمینه مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، طناب زدن ، شنا و حتی رقص می باشند. انجام هر کدام از این تمرینات تقریبا 60 تا 80 درصد حرکات ریتمیک ضربات قلب شما را برای انجام بقیه ورزش های فیتنس آماده می سازد.

انجام تمرینات چربی سوزی

در تناسب اندام ورزشکار ترکیب بدن جزو عنصر اصلی می باشد. از بین بردن توده های چربی و تبدیل به ماهیچه نشان دهنده این مسئله می باشد که شرایط بدنی بهتر شده. به وسیله ترازوها و دستگاه هایی که مقدار چربی بدن را نشان می دهد می فهمیم که در آقایان 10 الی 15 درصد و در خانم ها 15 الی 22 درصد چربی وجود دارد. این تمرینات به صورت اصولی صورت پذیرد مطمئن باشید که نتیجه خوبی خواهید گرفت.

انجام تمرینات چربی سوزی

انجام ورزش و تمرینات اصلاحی در ورزش فیتنس

یکی دیگر از عناصر اصلی در ورزش آمادگی جسمانی انجام دادن تمرینات برای اصلاح فرم بدن می باشد. با انجام تمرینات ورزش فیتنس باید بدنبال از بین بردن ناهماهنگی بازوها، پاها و دیگر اعضای بدنتان باشید. بایستی دقت شود چرا که یک ناهماهنگی کوچک منجر به آسیب دیدگی بدن می گردد. در یک وضعیت ایده ال بایستی تناسب اندام به یک استاندارد ورزشی برسد. یعنی گوش ها روی شانه، شانه ها روی باسن، طول پاهای برابر و تقارن لگنی و مفاصل در سرتاسر بدن در یک امتداد قرار داشته و فشار یکسانی را تحمل کنند.

تمرینات حفظ تعادل

انجام تمرینات تعادلی در این ورزش یکی از اصول تمرینی می باشد. داشتن توان در زمینه ایستادگی بر روی یک پا تمرینی تعادلی است. به مرور بایستی تعداد و زمان های انجام این تمرینات را افزایش دهید.

تمرینات استقامتی

این تمرینات ورزشی برای تقویت و مقاوم شدن عضله ها استفاده می شوند. با یاری دستگاه های ورزشی می توان از آن ها بهره برد.. استفاده از دمبل ها ، کتل بل، تی آر ایکس (TRX)، مدل های مختلف توپ ها و کش های بدنسازی در عمل کردن به این روند تمرینی مؤثر می باشد. البته لازم به ذکر است که بهتر است این سری از تمرینات ورزشی حتما زیر نظر مربی انجام پذیرد تا بدن به استقامت مورد نظر برسد.

تمرینات انعطاف پذیری عضلانی

در ورزش فیتنس یکی از اصول ورزشی که حتما بایستی انجام پذیرد ورزش های انعطاف پذیری ویژه عضلانی می باشد. چرا که ماهیچه های بدن بایستی به اندازه کافی منعطف باشند تا بنوانند دامنه حرکتی مورد نیاز خود را انجام دهند و انجام این نوع حرکات باعث انعطاف بیشتر عضلات و آسیب پذیری کمتر آنها می شود.

سخن آخر

در این نوشته از آگرین ورزش فیتنس و انواع آن را بیان کردیم. اما نکته پایانی این که در انجام حرکت های ورزشی فیتنتس حتما بایستی نظارت مربی و کارشناس این امر ملاک باشد. حتی اگر این تمرینات را در منزل انجام می دهید تحت نظر یک مربی و متخصص باشد و کنترل کامل بر انجام حرکات صورت پذیرد. انجام حرکات و تعداد آنها حتما بایستی برنامه ریزی شده باشد تا آسیبی به اندام و عضلات وارد نگردد.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =