جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

از دیرباز موجودات زنده بدنبال یافتن راهی برای دفاع از خود بوده و هستند. انسان ها نیز به عنوان یکی از همین موجودات بدنبال یافتن راه دفاعند. در طول تاریخ نیز ثابت گردیده که افراد بشر برای دفاع از خود، خانواده، شهر و سرزمین خود اقداماتی انجام داده و تاسرحد مرگ نیز رفته اند. یکی از راه های دفاعی انسان تقویت نیروی جسمانی می باشد. در این مقاله به هنرهای رزمی به عنوان گزینه ای برای دفاع شخصی پرداخته و در مورد هنرهای رزمی برای دفاع شخصی توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

تعریفی از هنرهای رزمی

اگر بخواهیم تعریفی از هنرهای رزمی داشته باشیم بایستی بگوییم:

هنرهای رزمی نوعی آمادگی جسمانی می باشند که فرد را در درگیری ها و حملات فیزیکی آماده خواهند نمود. ورزش ها یا هنرهای رزمی تنها رشته ورزشی است که استفاده از آن برای تمامی افراد در هر سنی لازم و ضروری می باشد. هر چند ورزش های دیگری مانند سوارکاری، تیراندازی و شنا نیز فراگیری آن از ضروریات می باشد. اما یادگیری هنرهای رزمی آن هم برای دفاع شخصی از ضروریات برای آقایان و خانم هاست که می تواند در خیلی از مواقع حتی جان را هم حفظ کند. هنرهای رزمی برای دفاع شخصی می تواند کمک بسیاری به ایمنی افراد کند.

در هنرهای رزمی(ورزش رزمی) فرد با استفاده از حرکات دست و پا، با بودن سلاح خاصی و یا کمترین وسیله به دفاع از خود می پردازند. خیلی از بزرگان این رشته  ورزش های رزمی را فقط هنر می دانند و استفاده از این مهارت را در صورت ضرورت و خطر جانی لازم به استفاده می دانند. به همین خاطر نام هنرهای رزمی را بر آن نهاده و این ورزش ها را صرفا جهت پرورش ذهن، داشتن جسمی سالم، اخلاق و نظم و کسب اعتماد بنفس می دانند.

هنرهای رزمی مختلف

در زمینه هنرهای رزمی بایستی گفت رشته های متعودی وجود دارد که هر کدام قوانین، اعمال و تمرینات خاص خود را دارد. برخی از معروف ترین هنرهای رزمی برای دفاع شخصی عبارتند از:

  • کاراته
  • تکواندو
  • کونگ فو
  • بوکسِ
  • کینگ بوکسینگ
  • مبارزات آزاد(مانند ام ام ای)

البته در این زمینه رشته های متعدد و بسیاری هستند که این چند رشته معروف ترین آنها می باشند.

هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

در ادامه به برخی از هنرهای رزمی که برای دفاع شخصی در درگیری های خیابانی و دیگر این نوع درگیری ها فراگرفتن آن ضروری می باشد را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم نمود:

موی تای برای دفاع شخصی

یکی از هنرهای رزمی که اتفاقا طرفداران زیادی داشته و در محافل ورزشی به عنوان ورزش و هنر بسیار مؤثر شناخته می شود ورزش” موی تای” می باشد. در این ورزش تمرکز دفاع بر روی حرکات پا و ضربات ناشی از آن می باشد. فرد آموزش دیده برای دفاع از خود بر این حرکات (ضربات با پا) تکیه دارد. البته لازم به ذکر است استفاده این رشته از هنرهای رزمی تا جایی مؤثر می باشد که فرد به زمین نیفتاده باشد که این را نقطه ضعف این هنر رزمی می شناسند. تجهیزات رزمی بسیاری در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد.

کینگ بوکسینگ از هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

ورزش کینگ بوکسینگ به فرد آموزش می دهد که در استفاده از سلاح، دست و پا، آرنج و حتی سر به خوبی برای دفاع از خود چگونه عمل کنید. مبنای حرکت های رزمی کینگ بوکسینگ ضربات غافلگیر کننده و تهاجم سریع به سمت حریف می باشد. حرکات دفاعی در ورزش کینگ بوکسینگ بیشتر بر ضربه زدن به صورت حریف پایه گذاری شده و با ضربه به صورت  فک و چانه حتی در صورتی که مهاجم مسلح باشد نیز می توانید براحتی عمل دفاع را انجام داده و فرد را خلع سلاح کنید.

کینگ بوکسینگ از هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

تکواندو برای دفاع شخصی یکی هنرهای رزمی برای دفاع شخصی تکواندو است. در اصل یک ورزش سنتی مربوط به کشور کره می باشد که توسط متخصصان  رشته هنرهای رزمی تکمیل و بصورت امروزی درذمده است.  مبنای حرکات این رشته از هنرهای رزمی شامل حملات دست و پا از یک موضع متحرک می باشد. البته تاکید زیاد بر حرکات و وجود فنون جدید در تکواندو موجب گردیده خیلی از علاقمندان این رشته در میانه راه بخاطر سختی منصرف گردند.

کاراته به عنوان دفاع شخصی

ورزش کاراته نیز از جمله هنرهای رزمی است که برای دفاع شخصی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بنای حرکات آن بر دفاع با دست خالی و بدون اسلحه می باشد. همانگونه که گفته شد استفاده از سلاح در این رشته ورزشی صفر بوده و فقط با استفاده از حرکات دست و پا دفاع شخصی صورت می گیرد. مربیان این رشته از هنرهای رزمی توصیه می کنند که در صورتی که واقعا احساس خطر کردید از هنر خود برای دفاع شخصی استفاده کنید.

کراو ماگا از هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

ازجمله دیگر ورزش ها و هنرهای رزمی کراوماگا می باشد که به عنوان دفاع شخصی در درگیری های خیابانی شناخته می شود. این ورزش به عنوان هنر رزمی ملی کشورهای غربی شناخته شده و هیچگونه محدودیتی در آن وجود ندارد. هنر رزمی کراوماگا ترکیبی از ضربه های کاراته، بوکس غربی، لوازم کشتی یونانی، جوجیتسو  جنگ های زمینی و غیره می باشد. هنر رزمی کراوماگا هم شامل دفاع و حمله همزمان می باشد. ورزشکار بجای دفاع محض به حمله همزمان نیز پرداخته می شود.

بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی

هنرهای رزمی و ورزشی انواع مختلفی دارند که هر فردی با توجه به سلیقه شخصی و شرایط خود می‌تواند یکی را انتخاب کند‌؛ با این حال که بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی از نظر همه یکی نیست، اما در ادامه به بررسی موثرترین و کاربردی‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ ترکیبی از چند رشته ورزشی مثل موی تای، کاراته و بوکس است که در این ورزش حرکات را بیشتر با دست، پا، زانو، آرنج و سر انجام می‌دهند. خوبی کیک بوکسینگ این است که شما می‌توانید از قسمت‌های زیادی از بدن خود برای حرکت و دفاع کمک بگیرید.

جوجیتسو

جوجیتسو برزیلی که یک ورزش معروف است بیشتر روی دفاع شخصی و قدرت بدنی افراد تاکید دارد. به عبارت دیگر در این ورزش، تکنیک‌هایی را به افراد آموزش می‌دهند که به راحتی حریف را بر زمین بزند.

آی کی دو

یکی دیگر از ورزش‌های رزمی مناسب برای دفاع شخصی، آی کی دو است که تمرینات نرم و آرامی دارد. در این ورزش افراد بیشتر در حال دفاع هستند. در واقع در آی کی دو اول تکنیک حفظ خونسردی و بعد حمله و دفاع را به افراد آموزش می‌دهند. این آموزش برای دفاع شخصی در نزاع‌های خیابانی کاربردی است.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت آگرین ، هنرهای رزمی برای دفاع شخصی را بیان کردیم. به عنوان جمع بندی بایستی گفته شود همانگونه که توضیح داده شد ورزش های گوناگونی وجود دارد که به عنوان هنر رزمی برای دفاع شخصی شناخته می شود. به عنوان نمونه به چند مورد پرداخته شد. در پایان بایستی گفته شود استفاده نامعقول از این ورزش ها می تواند باعث بروز مشکلاتی گردد که بهتر است از هنرهای رزمی به عنوان تقویت جسم و روح استفاده گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

فهرست مطالب

    هیچ محصولی در سبد خرید نیست.