جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
توپ های ورزشی پیلاتس

توپ ورزشی پیلاتس چیست

یکی از تجهیزاتی که در ورزش یوگا، ایروبیک، بدنسازی و دیگر ورزش ها مورد استفاده قرارمی گیرد توپ بیلاتس می باشد. این توپ ها مانند توپ ها ایروبیک در اندازه های گوناگون تولید و در بازار عرضه می گردد. در نوشته پیش رو توضیحاتی در مورد این توپ ها داده و مورد مصرف توپ های ورزشی پیلاتس خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد. برای خرید توپ ورزشی در مدل های مختلف با ما در ارتباط باشید.

توپ پیلاتس چیست؟

توپ پیلاتس ها نوعی توپ ورزشی و طبی هستند که از جنس پلاستیک می باشند. به دبیل حالت کش سانی بالا از این توپ ها در انواع ورزش ها می توان استفاده نمود. کیفیت و نوع ساخت آنها باعث گردیده تا در برخی حرکات و نرمش های فیزیوتراپی نیز از آنها استفاده گردد. در حقیقت این توپ توسط یک پزشک فیزیوتراپیست سوئیسی جهت کمک به انجام برخی نرمش ها اختراع و به کار گرفته شد. اما به دلیل کارایی بالا به مرور مورد استقبال عمومی قرار گرفت و در باشگاه ها برای انجام انواع حرکات نرمشی مورد استفاده قرار گرفت.

جنس توپ های ورزشی پیلاتس

توپ پیتلاس که به نام های توپ تجهیزات یوگا و توپ سلامتی نیز شناخته می شود از جنس پلاستیک فشرده (PVC) می باشد. ضمن استحکام بالای آن و تحمل وزن تا سیصد کیلو از بروز حساسیت های پوست در صورت تماس با پوست بدن نیز محافظت و جلوگیری می کند.

ساخت توپ های پیتلاس در دو اندازه کوچک و بزرگ می باشد که از نوع کوچکتر برای انجام فعالیت های ورزشی استفاده می گردد. نوع بزرگتر آن علاوه بر فعالیت های ورزشی تحمل وزن به صورت نشسته را نیز دارد و اگر برای انجام برخی از نرمش ها و حرکات ورزشی

ورزشکار بخواهد بر روی آن بنشیند هیچ مشکلی بوجود نمی اید‌.

انواع توپ پلاتس

توپ های ورزشی پیلاتس در دو نوع ساده و خاردار تولید می گردد. نوع خاردار آن هنگام اجرای نرمش باعث می گردد سطح پوست فشار بیشتری را تحمل نموده و گردش خون بیشتری را در آن شاهد باشیم.

مزیت های استفاده از توپ ورزشی پیتلاس

همانگونه که گفتیم از این توپ در انواع حرکت های ورزشی استفاده می گردد. حتی در انجام برخی از حرکات فیزیوتراپی نیز از این توپ های ورزشی پیلاتس استفاده می شود و به توپ های سلامت نیز شناخته می شوند که این نشانه کارایی بالای آن می باشد. مزیت های استفاده از این توپ ها عبارتند از:

مزیت های استفاده از توپ های ورزشی پیتلاس

افزایش حفظ تعادل در بدن ورزشکار

طراحی و جنس این توپها به گونه ای است که ضمن تحمل فشار بالا حرکاتی که با آن انجام می شود باعث ایجاد تعادل در بدن می شود. نرمش کننده را وادار می سازد در حین ورزش تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن را نیز حفظ کند.

مطالب مرتبط : توپ های ورزشی ایروبیک

باعث عضله سازی و افزایش حجم عضله در بدن می گردد

کار با توپ های ورزشی پیلاتس به گونه ای است که به مرور زمان و با انجام حرکت های ویژه با این توپ بخاطر فشار مضاعفی که به بدن وارد می کند باعث افزایش حجم عضلات ورزشکار گردیده و این مزیت را دارا می باشد که حرکت با این توپ موجب ماهیچه سوزی و فشار بیش از حد به بدن نمی گردد.

تقویت عضلات و ماهیچه های شکم و پاها با توپ های ورزشی پیلاتس

انجام نرمش ها و حرکات ورزشی با توپ پیتلاس خصوصا در قسمت اعضای شکمی، پاها و کمر باعث تقویت و خون رسانی بیشتر به این اعضا می گردد. انجام حرکت های ورزشی با این توپ بیشتر بر روی شکم، کمر و پاها متمرکز می باشد و بیشترین تاثیر گذاری را نیز در این سه قسمت برجای می گذارد.

تنوع و انجام حرکات ورزشی بیشتر با توپ پیتلاس

این توپ به ورزشکار اجازه آن را می دهد که حرکات و نرمش های زیاد و در تنوع های مختلف را انجام دهد. همین دلیل باعث کارایی بالای آن می‌شود. حرکت غلتیدن شکمی، غلتیدن با کمر بر روی توپ و خیلی از حرکات دیگر خصوصا در نوع خاردار این توپ ها ضمن ورزش خون رسانی را نیز به این عضله ها افزایش می دهد.

راهنمای خرید توپ پیلاتس

برای خرید توپ پیلاتس لازم است به نکاتی از جمله سایز توپ، جنس و میزان کیفیت آن و همینطور میزان ظرفیت و تحمل وزن آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال اندازه توپ پیلاتس باید بر اساس میزان قد شما انتخاب شود تا بتوانید از آن به درستی استفاده کنید. همچنین جنس توپ باید به گونه‌ای باشد که به راحتی دچار پارگی و ترکیدن نشود؛ زیرا در برخی از تمرینات پیلاتس وزن شما بر روی توپ قرار می‌گیرد و در صورتی که کیفیت خوبی نداشته باشد، به ناگهان می‌ترکد و می‌تواند سبب آسیب رساندن به بدنتان شود. هر چه کیفیت توپ بالاتر باشد، دوام و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

توپ‌های پیلاتس وزن مشخصی را تحمل می‌کنند که در هنگام خرید باید از طرفیت آن‌ها مطلع باشید. اگر تمرینات ورزشی شما با نشستن بر روی توپ و استفاده از وسایلی نظیر دمبل و وزنه همراه است، باید علاوه بر وزن خود، وزن دمبل‌هایی که قرار است با آن‌ها کار کنید را نیز برای ظرفیت و مقاومت توپ در نظر بگیرید. بافت سطح توپ نیز باید به گونه‌ای باشد که سبب لیز خوردن شما یا سر خوردن دست‌هایتان نشود.

فایده توپ پیلاتس برای کودکان

پیلاتس ورزشی است که حتی کودکان نیز می‌توانند آن را انجام دهند. از آنجا که کودکان در سن رشد هستند، انجام حرکات ورزشی با توپ پیلاتس می‌تواند نقش بسیار مهمی در اصلاح و شکل‌گیری درست ستون فقرات و وضعیت بدنشان داشته باشد. همچنین ورزش با این توپ به انعطاف پذیری بیشتر بدن و کاهش آسیب دیدگی نیز کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این کودکان به کمک این توپ یاد می‌گیرند که چگونه تعادل و وضعیت بدن خود را حفظ کنند؛ این موضوع سبب می‌شود تا تمرکز و کنترل در کودک بیشتر شود.

روش نگهداری از توپ پیلاتس یا بدنسازی

 • با توجه به اینکه نور مستقیم خورشید سبب کاهش میزان باد توپ پیلاتس و همینطور آسیب رساندن به آن می‌شود، بهتر است حتما آن را دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید.
 • برای انجام حرکات ورزشی توپ پیلاتس را بر روی سطح صاف قرار دهید؛ زیرا برجستگی‌هایی همچون شن ریزه می‌توانند سبب پنچز شدن یا ترکیدن توپ شوند.
 • اگر برای مدتی طولانی نمی‌خواهید از توپ خود استفاده کنید برای افزایش طول عمر آن بهتر است باد آن را خالی کرده و در دمای اتاق نگهداری نمایید.
 • جنس سطح توپ‌های پیلاتس پلاستیکی است؛ به همین دلیل باید برای جلوگیری از آسیب، آن‌ها را از تماس با مواد نفتی و شیمیایی دور نگهدارید.

‌چطور توپ پیلاتس مناسب خود را پیدا کنیم

یکی از مهم‌ترین نکات برای پیدا کردن توپ پیلاتس متناسب با قد خودتان، اندازه و سایز آن است. توپ‌های پیلاتس در سایزهای مختلف و جهت تمرینات خاصی تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ از این رو باید توجه داشته باشید که برای انتخاب آن معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • افرادی با قد کمتر از 152 سانتیمتر و کودکان می‌توانند از توپ‌هایی با قطر 45 سانتیمتر استفاده کنند.
 • برای افرادی با قد 152 تا 165 سانتیمتر، توپ‌هایی با قطر 55 سانتیمتر مناسب است.
 • افرادی که قدشان بین 168 تا 184 سانتیمتر است، توپ‌هایی با قطر 65 سانتیمتر برایشان گزینه مناسبی خواهد بود.
 • برای افرادی با قد 183 تا 196 سانتیمتر، توپ‌های دارای قطر 75 سانتیمتر گزینه مناسبی هستند.
 • افرادی که قد بلندتر از 196 سانتیمتر دارند نیز می‌توانند به سراغ توپ‌هایی با قطر 85 سانتیمتر بروند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی توپ های ورزشی پیلاتس پرداختیم.  این توپ ها در اندازه ها و قطرهای و برند های مختلف تولید می شوند. نکته مهم در استفاده از این توپ ها برند آن نمی باشد بلکه کار با آن است. اگر تصمیم به انجام نرمش با این نوع توپ ها خصوصا در منزل را دارید حتما دستور نرمش و چگونگی کار با آن را از یک مربی کارآرموده و یا از طریق فیلم های آموزشی فرابگیرید‌‌. انجام نوع حرکت، تعداد و مرتبه آن در طول روز بسیار مهم می باشد. هر چند آسیب پذیری در انجام حرکت های ورزشی با این توپ ها در سطح بسیار پائینی می باشد. با این حال بهتر است که رعایت گردیده و حتما زیر نظر مربی باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =

فهرست مطالب

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.