توپ های ورزشی پیلاتس | 4 مزیت استفاده از توپ پیلاتس

توپ های ورزشی پیلاتس

یکی از تجهیزاتی که در ورزش یوگا، ایروبیک، بدنسازی و دیگر ورزش ها مورد استفاده قرارمی گیرد توپ بیلاتس می باشد. این توپ ها مانند توپ ها ایروبیک در اندازه های گوناگون تولید و در بازار عرضه می گردد. در نوشته پیش رو توضیحاتی در مورد این توپ ها داده و مورد مصرف توپ های ورزشی پیلاتس خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد. برای خرید توپ های ورزشی در مدل های مختلف با ما در ارتباط باشید.

توپ پیلاتس چیست؟

توپ پیلاتس ها نوعی توپ ورزشی و طبی هستند که از جنس پلاستیک می باشند. به دبیل حالت کش سانی بالا از این توپ ها در انواع ورزش ها می توان استفاده نمود. کیفیت و نوع ساخت آنها باعث گردیده تا در برخی حرکات و نرمش های فیزیوتراپی نیز از آنها استفاده گردد. در حقیقت این توپ توسط یک پزشک فیزیوتراپیست سوئیسی جهت کمک به انجام برخی نرمش ها اختراع و به کار گرفته شد. اما به دلیل کارایی بالا به مرور مورد استقبال عمومی قرار گرفت و در باشگاه ها برای انجام انواع حرکات نرمشی مورد استفاده قرار گرفت.

جنس توپ های ورزشی پیلاتس

توپ پیتلاس که به نام های توپ ورزشی توپ یوگا و توپ سلامتی نیز شناخته می شود از جنس پلاستیک فشرده (PVC) می باشد. ضمن استحکام بالای آن و تحمل وزن تا سیصد کیلو از بروز حساسیت های پوست در صورت تماس با پوست بدن نیز محافظت و جلوگیری می کند.

ساخت توپ های پیتلاس در دو اندازه کوچک و بزرگ می باشد که از نوع کوچکتر برای انجام فعالیت های ورزشی استفاده می گردد. نوع بزرگتر آن علاوه بر فعالیت های ورزشی تحمل وزن به صورت نشسته را نیز دارد و اگر برای انجام برخی از نرمش ها و حرکات ورزشی

ورزشکار بخواهد بر روی آن بنشیند هیچ مشکلی بوجود نمی اید‌.

انواع توپ ها

توپ های ورزشی پیلاتس در دو نوع ساده و خاردار تولید می گردد. نوع خاردار آن هنگام اجرای نرمش باعث می گردد سطح پوست فشار بیشتری را تحمل نموده و گردش خون بیشتری را در آن شاهد باشیم.

مزیت های استفاده از توپ های ورزشی پیتلاس

همانگونه که گفتیم از این توپ در انواع حرکت های ورزشی استفاده می گردد. حتی در انجام برخی از حرکات فیزیوتراپی نیز از این توپ های ورزشی پیلاتس استفاده می شود و به توپ های سلامت نیز شناخته می شوند که این نشانه کارایی بالای آن می باشد. مزیت های استفاده از این توپ ها عبارتند از:

مزیت های استفاده از توپ های ورزشی پیتلاس

افزایش حفظ تعادل در بدن ورزشکار

طراحی و جنس این توپها به گونه ای است که ضمن تحمل فشار بالا حرکاتی که با آن انجام می شود باعث ایجاد تعادل در بدن می شود. نرمش کننده را وادار می سازد در حین ورزش تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن را نیز حفظ کند.

مطالب مرتبط : توپ های ورزشی ایروبیک

باعث عضله سازی و افزایش حجم عضله در بدن می گردد

کار با توپ های ورزشی پیلاتس به گونه ای است که به مرور زمان و با انجام حرکت های ویژه با این توپ بخاطر فشار مضاعفی که به بدن وارد می کند باعث افزایش حجم عضلات ورزشکار گردیده و این مزیت را دارا می باشد که حرکت با این توپ موجب ماهیچه سوزی و فشار بیش از حد به بدن نمی گردد.

تقویت عضلات و ماهیچه های شکم و پاها با توپ های ورزشی پیلاتس

انجام نرمش ها و حرکات ورزشی با توپ پیتلاس خصوصا در قسمت اعضای شکمی، پاها و کمر باعث تقویت و خون رسانی بیشتر به این اعضا می گردد. انجام حرکت های ورزشی با این توپ بیشتر بر روی شکم، کمر و پاها متمرکز می باشد و بیشترین تاثیر گذاری را نیز در این سه قسمت برجای می گذارد.

تنوع و انجام حرکات ورزشی بیشتر با توپ پیتلاس

این توپ به ورزشکار اجازه آن را می دهد که حرکات و نرمش های زیاد و در تنوع های مختلف را انجام دهد. همین دلیل باعث کارایی بالای آن می‌شود. حرکت غلتیدن شکمی، غلتیدن با کمر بر روی توپ و خیلی از حرکات دیگر خصوصا در نوع خاردار این توپ ها ضمن ورزش خون رسانی را نیز به این عضله ها افزایش می دهد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی توپ های ورزشی پیلاتس پرداختیم.  این توپ ها در اندازه ها و قطرهای و برند های مختلف تولید می شوند. نکته مهم در استفاده از این توپ ها برند آن نمی باشد بلکه کار با آن است. اگر تصمیم به انجام نرمش با این نوع توپ ها خصوصا در منزل را دارید حتما دستور نرمش و چگونگی کار با آن را از یک مربی کارآرموده و یا از طریق فیلم های آموزشی فرابگیرید‌‌. انجام نوع حرکت، تعداد و مرتبه آن در طول روز بسیار مهم می باشد. هر چند آسیب پذیری در انجام حرکت های ورزشی با این توپ ها در سطح بسیار پائینی می باشد. با این حال بهتر است که رعایت گردیده و حتما زیر نظر مربی باشد.

agrinadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =