جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
انواع مسابقات بدنسازی

انواع مسابقات بدنسازی

ورزش را عامل اصلی در حفظ سلامت و تندرستی می دانند. تحقیقات علمی خود نشانگر این مسئله می باشد که با انجام منظم و اصولی ورزش هم به حفظ سلامتی خود کمک کرده اید و هم به تقویت جسمی و دوری از بیماری ها پرداخته اید. امروزه ورزش های مختلفی وجود دارند که هر کدام با توجه به علاقه فرد می تواند نقشی مهمی را ایفا کند. یکی از لذت هایی که همراه با ورزش می تواند با ورزشکار همراه باشد انجام رقابت و مسابقات می باشد. در مقاله پیش رو هم به ورزش بدنسازی خواهیم پرداخت و هم توضیحاتی در مورد انواع مسابقات بدنسازی اطلاعاتی ارائه خواهیم نمود.

ورزش بدنسازی

ورزش بدنسازی یا پرورش اندام به مجموعه تمریناتی گفته می شود که فرد با استفاده از تجهیزات ورزشی، تغذیه و موارد دیگر در جهت تقویت اسکلت، عضلات انجام می دهد تا بدن را به فرم دلخواه خود برساند.

برنامه های بدنسازی

کلیه ورزش ها برای نتیجه گیری بهتر نیاز به برنامه ریزی، نظارت و انجام تمرینات تخصصی زیر نظر مربی رشته خود دارند. بالطبع بدنسازی نیز از این قائده مستثنی نبوده و انجام صحیح آن نیاز به برنامه ریزی اصولی و زیر نظر مربی ورزشی و در کنار آن متخصص تغذیه دارد.

هر چند همه رشته های ورزشی نیاز اولیه آن برنامه ریزی می باشد اما بدنسازی در این مورد جنبه تخصصی تری دارد. به گونه ای که یک برنامه ورزشی و یا یک رژیم غذایی غیراصولی می تواند کلیه زحمات یک ورزشکار را به هدر دهد و حتی خطرات جسمی را نیز به همراه داشته باشد. بنابراین اگر قصد انجام تمرینات بدنسازی را دارید حتما این کار را طبق برنامه و اصول خود و زیر نظر مربی بدنساز و متخصص تغذیه انجام دهید. انواع مسابقات بدنسازی به کمک مربی نیاز دارد.

در ورزش بدنسازی استفاده از مکمل ها نیز می تواند جزئی از برنامه باشد. در صورتی که تصمیم به استفاده از مکمل ها دارید حتما از قبل با مربی بدنساز و متخصص تغذیه خود مشورت کنید. در صورتی که نظر مربی به عدم نیاز به مکمل ارجحیت با نظر مربی است. در این زمینه به هیچ وجه خودسرانه کاری انجام ندهید

انواع مسابقات بدنسازی

ورزش بدنسازی نیز مانند دیگر ورزش ها مسابقات خاص خود را دارد که در رشته های مختلف برگزار می شود. در ادامه در مورد انواع این مسابقات توضیح خواهیم داد.

انواع مسابقات بدنسازی به سه گروه تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 • مسابقات آیتمی
 • گروه مسابقات نمایشی
 • مسابقات ترکیبی

این مسابقات در دو دسته حرفه ای و آماتور برگزار می شود. خرید تجهیزات باشگاهی بدنسازی به بهبود این ورزش کمک زیادی می کند.

مسابقات بدنسازی

مسابقات آیتمی

این رشته ورزشی دارای تنوع زیادی می باشد. مسابقات این دسته با نام قویترین مردان جهان برگزار می شود. برای شرکت در این انواع مسابقات بدنسازی ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات و تورنومنت های مختلف شرکت می کنند تا امتیازات لازم را کسب کنند. در این مسابقات آیتم ها و کیفیت های مختلف و وزنه های سنگین برگزار گردیده و هر ساله نسبت به سالهای قبل بیشتر و در سطح بالاتری برگزار می گردد.

در این سبک از مسابقات 25 نفر از ورزشکاران شرکت نموده که در مراحل مختلف برگزار می شود. مرحله فینال با حضور 10 نفر از ورزشکاران برگزار می شود.

مطالب مرتبط : کار با دستگاه های بدنسازی بانوان

انواع مسابقات بدنسازی-  پاورلفتینگ

از دیگر رشته های مسابقات آیتمی پاورلفتینگ می باشد. این رشته تقریبا مانند وزنه برداری است. البته با وزنه های سنگین تر برگزار می شود که شامل بلند کردن وزنه در سه نوبت می باشد و به ترتیب شامل اسکات، ددلیفت و پرس سینه است. در دو سبک بدون تجهیزات و با تجهیزات ویژه برگزار می شود.

مسابقات مچ اندازی

این رشته  مسابقه به صورت دو نفره برگزار می گردد. با استفاده از میز و بصورت ایستاده برگزار می شود. هر کدام از ورزشکاران آرنج را بر روی میز گذاشته و کف دست را در همدیگر قفل  می کنند. سپس به زورآزمایی می پردازند. برنده ورزشکاری است که بتواند دست طرف مقابل را بخواباند.

انواع مسابقات بدنسازی نمایشی

از دیگر رشته های مسابقات بدنسازی انجام مسابقات نمایشی می باشد که فقط با فیگور گرفتن بر روی صحنه نمایش (استیج) برگزار می شود. در دو دسته بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ برگزار می گردد.

 • در زمینه بادی بیلدینگ ملاک اصلی در محاسبه قد و وزن ورزشکار می باشد.
 • در زمینه بادی بیلدینگ بلندی قد تفاوتی ندارد و ملاک تقسیم بندی وزن ورزشکار می باشد.

انواع مسابقات بدنسازی ترکیبی

مسابقات ترکیبی بیشتر مخصوص ورزشکاران بانوان می باشد. این رشته علاوه بر فیگورهای نمایشی روی استیج آیتم های هوازی نیز گنجانده شده است. این مسابقات تمرکز بر تناسب عضلات بیشتر از حجم عضلانی می باشد.

مسابقات بدنسازی بانوان

در بدنسازی بانوان ویژه بانوان مسابقه تناسب اندام و فیگور مقبولیت و محبوبیت بیشتری دارد. زیرا حجم عضلانی تاثیری ندارد و تناسب اندام در حد متعارف ملاک می باشد. تناسب اندام یا فینیتس اصطلاحی است که به معنی همخوانی اندام ها بدن می باشد. در مورد ورزش بدنسازی لازم نیست تمرینات سنگین باشد و تداوم حرکات ورزشی ملاک می باشد‌.

دسته‌بندی انواع شاخه‌ها و رشته‌ها در مسابقات بدنسازی

ورزش محبوب بدنسازی دارای شاخه‌ها و رشته‌های مختلفی است که علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به سلیقه و علاقه خود آنها را انتخاب کنند. از رشته‌های پر طرفدار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بادی بیلدینگ (پرورش اندام): در این شاخه از بدنسازی افراد کوتاه قد توانسته‌اند موفقیت‌های بیشتری را کسب کنند چون عضلات آنها سریع‌تر پر می‌شود.
 • پاور لیفتینگ: این رشته مربوط به وزنه ‌برداری است که می‌تواند به عضله‌ سازی کمک زیادی کند. قدرت بدنی ورزشکاران با وزنه‌های سنگین بیشتر می‌شود.
 • کراس فیت: این یک برنامه ورزشی جدید برای تناسب اندام است. این شاخه ترکیبی از تمرینات جسمانی و مسابقات پرورش اندام است. ورزشکاران در این شاخه تمرینات متنوعی را پشت سر می‌گذارند.
 • رشته بادی کلاسیک: انتخاب این رشته از بدنسازی به تیپ بدني افراد بستگی دارد. افراد قد بلند می‌توانند پیشرفت‌های خوبی را در این شاخه بدست آورند.
 • رشته فیزیک : این رشته برای آقايان طراحی شده تا بتوانند بدني با قدرت جسماني بالا و عضلاتی کمتر داشته باشند. افراد کمر باریک که چربی کمتری دارند در این رشته از بدنسازی موفق‌تر هستند.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت آگرین ما به بررسی انواع مسابقات بدنسازی می پردازیم. ورزش های بدنسازی حتما بایستی زیر نظر مربی و متخصص تغذیه انجام بگیرد. نکته دیگر تداوم در انجام تمرینات می باشد که بایستی انجام پذیرد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دوازده =

فهرست مطالب

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.