جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
کشتی فرنگی و قوانین آن در سطح ملی و بین المللی

کشتی فرنگی و قوانین آن در سطح ملی و بین المللی

کشتی یکی از ورزش های قدیمی و با سابقه در سطح جهانی می باشد. در بین تمامی ورزش ها یکی از پر طرفدار ترین و فراگیرترین ورزشهاست. در مورد تاریخ این ورزش می توان گفت که از لحاظ سابقه به دوران ماقبل تاریخ باز می گردد. طبق بعضی از نوشته ها کشتی در اوایل نوعی رزم جنگی محسوب می شده که بین رزمندگان قوی لشکرها برقرار می شده و به مرور زمان  به ورزشی عامیانه تبدیل شده است. امروزه ورزش کشتی در دو نوع آزاد و کشتی فرنگی برگزار می گردد که هر کدام قوانین خاص مربوط به خود را دارد. در مقاله پیش رو در مورد کشتی فرنگی و قوانین آن توضیحاتی را خدمت شما ورزش دوستان عزیز خواهیم داد.

کشتی فرنگی

در حقیقت کشتی فرنگی یک ورزش رزمی شناخته می شود که مسابقات آن بر روی یک تشک برگزار می گردد. ورزشکاران بایستی حرکات مختلفی را فقط با استفاده از بالا تنه خود انجام داده و سعی کنند حریف خود را ضربه فنی کنند. با امتیاز کافی در زمان تعیین شده و قانونی حریف خود را شکست دهند.

خیلی ها بر این عقیده هستند که کشتی فرنگی از کهن تربن ورزش های جهان می باشد. حتی باستان شناسان نقاشی هایی در مورد انجام این ورزش در غارها پیدا کرده اند. وقتی بازی های المپیک به شکل مدرن و امروزی در سال 1896 میلادی برگزار گردید کشتی فرنگی یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش مسابقات بود. از آن زمان تاکنون این ورزش به اشکال گوناگون ظاهرشده است. با لوازم کشتی مناسب می توانید به خوبی فعال باشید.

هدف از ورزش کشتی فرنگی

در مورد این ورزش باید گفت هدف این است که ورزشکار باید با استفاده از تکنیک های ورزشی و فقط از قسمت بالا تنه حریف را در سه راند (که هر کدام دو دقیقه می باشد) شکست دهد. روش های متعددی برای برد ورزشکار وجود دارد که در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

 برای خرید آدمک تمرینی کشتی بدون پا چرمی همین الان کلیک کنید.

قوانین کشتی فرنگی در روی تشک و امتیاز گیری

در‌ مورد معیارهای امتیازگیری در کشتی فرنگی بایستی حرکات خاص و مختلفی را که هر کدام نرخ امتیازی خاصی دارند انجام داد این معیار ها عبارتند از:

بلند کردن حریف (2 الی 5 امتیاز) بلند کردن زمانی اتفاق می افتد که کشی گیر حریف خود را در حالت ایستاده از زمین بلند کند که بسته به نکات فنی، اجرای خوب، پاکیزگی فن و کنترل اجرای ان برای کشتی گیر امتیازی بین 2 الی 5 امتیاز در نظر گرفته خواهد شد.

برگشت(1 امتیاز)

اگر کشتی گیر در حالت تدافعی قرار داشته باشد و بتواند در این موقعیت برحریف خود غلبه کرده و حالت هجومی به خود بگیرد بخاطر این برگشت یک امتیاز خواهد گرفت.

روش سوم خاک کردن(2الی3 امتیاز)

حرکت خاک کردن می تواند امتیازی بین 2 الی 3 برای حریف داشته باشد. خاک کردن زمانی اتفاق می افتد که حریف چند ثانیه پشت حریف خود را روی تشک نگه دارد.

جریمه(1الی 2 امتیاز) کشتی فرنگی

اگر کشتی گیر زمان بازی را بدون این که خونریزی دشته باشد تلف کند یک امتیاز را به حریف مقابل می دهند. این نوع جریمه منجر به امتیاز در صورت عدم رعابت قوانین از قبیل استفاده از حرکت های غیر قانونی مانند ضربه زدن و گرفتن فسمت های پایین تنه نیز می شود. اگر این کار ادامه پیدا کند منجر به تعطیلی کشتی و اعلام شکست ورزشکار خطاکار خواهد شد.

بیرون راندن حریف از تشک(1 امتیاز)

در صورتی که کشتی گیر یکی از پاهایش را بیرون از ناحیه تعیین شده برای مبارزه قرار دهد یک امتیاز را به دلیل خروج از تشک به حریف مقابل خواهند داد.

قوانین فنی کشتی فرنگی که با تصمیم هییت داوران معین می شود

این قوانین عبارتند از:

قوانین فنی کشتی فرنگی که با تصمیم هییت داوران معین می شود

ضربه فنی

یکی از اهداف کشتی گیران فرنگی کار پیروزی بر حریف از طریق ضربه فنی است. نگه داشتن شانه های حریف و قفل کردن آنها روی تشک به مدت حداکثر 3 ثانیه داوران را قانع می کند تا اعلام برد با ضربه فنی کنند. البته این به تشخیص داور وسط و هیئت داوران می باشد.

قانون اختلاف امتیاز

در کشتی فرنگی وقتی اختلاف امتیاز به 8 برسد کشتی بلافاصله قطع و برنده اعلام خواهد شد.

تصمیم هیئت داوران

اگر هیچ یک از کشتی گیران در طول سه راند مدت زمان قادر به بردن و یا ضربه فنی کردن حریف نشوند هیئت داوران امتیازات را بررسی می کنند. کشتی گیری که بیشترین امتیاز را کسب کرده مشخص می کنند و کشتی گیری که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده اعلام می گردد. اگر امتیازات کشتی گیرها برابر باشد کشتی گیری که کمترین خطا و جریمه را داشته باشد برنده اعلام می گردد.

غیبت حریف در کشتی فرنگی

اگر به دلیل مصدومیت، نتواند در بازی حضور پیدا کند در این موارد حریف او برنده کشتی اعلام می گردد.

محرومیت کشتی گیر

اگر کشتی گیری مدام به دلیل شکستن قوانین جریمه شده و محرومیت داشته باشد داور می تواند او را محروم کرده و بازنده اعلام کند.

قوانین رسمی بین المللی کشتی فرنگی

کشتی فرنگی در سطح بین المللی و از نظر فیلا قوانین خاص خود را دارد. البته ابن قوانین هر ساله قابل تغییر می باشند. قوانین کشتی فرنگی عبارتند از:

  • گرفتن نواحی پایین تنه از طرف هر کدام از کشتی گیران ممنوع و جرم می باشد. این قانون شامل گرفتن زانوها، ران ها و پاهای حریف است.
  • پشت پازدن، لگد زدن و ضربه زدن به زانو ممنوع می باشد.
  • هر راند از بازی به سه قسمت تقسیم می شود. یک بخش 60 ثانیه ای برای مبارزه ایستاده و دو بخش 30 ثانیه ای برای مبارزه روی تشک
  • کسب بیشترین امتیاز در وضعیت ایستاده توسط کشتی گیر. مزیت بالا بودن امتیاز در دوره مبارزه روی تشک را نیز دارا خواهد بود. ولی اگر کشتی گیر نتواند امتیاز گیری کند حریف او به دلیل دفاع خوب یک امتیاز را کسب خواهد کرد. سپس کشتی گیرها جای خود را عوض کرده تا شانس امتیاز گیری به هر دو ورزشکار داده شود.
  • اگر هیچکدام از کشتی گیران در جریان مبارزه امتیازی کسب نکنند داوران بر ای تعیین آغازگر رزم روی تشک از سکه استفاده می کنند.
  • هدف از تقسیم بندی  رزم ها در کشتی فرنگی این است که در هر بخش به اندازه ممکن امتیاز جمع آوری گردد. به این طریق اگر ضربه فنی حاصل نشود بهترین روش امتیاز گیری می باشد.

سخن آخر

در این نوشته از سایت آگرین به بررسی ورزش کشتی فرنگی و قوانین آن پرداختیم. درست است که کشتی فرنگی قوانین خاص خود را دارد. اما نظر هیئت داوران نسبت به امتیازدهی به هر کدام از ورزشکاران در درجه اول اهمیت می باشد و نظرات تکمیلی توسط هییت ژوری تایید می گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =

فهرست مطالب

    هیچ محصولی در سبد خرید نیست.