جهت مشاهده تخفیف‌های ویژه آگرین کلیک کنید
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربر عزیز

خــوش آمــدیــد

ورود

عضویت

مجموع :

0 تومان

دسته بندی های محصولات
بهترین کفش برای کشتی

بهترین کفش برای کشتی

ورزش کشتی یکی از قدیمی‌ترین و باستانی ترین ورزش‌ها محسوب می‌گردد. در کشور ما نیز از قدمت و تقدس خاصی برخوردار می‌باشد. در کشور ما در کنار ورزش باستانی و زورخانه ای کشتی پهلوانی نیز جایگاه خوبی پیدا نموده. کشتی گیران ایرانی پهلوانانی خاص بودند. امروزه ورزش کشتی را می‌توان به عنوان ورزش اول کشور نام برد. ورزش کشتی مانند خیلی از ورزش‌های دیگر نیاز به لوازم و تجهیزات خاص خود دارد. در ادامه به توضیح در مورد این تجهیزات و خاصه بهترین کفش برای کشتی خواهیم پرداخت.

توضیح مختصری در مورد ورزش کشتی

همانگونه که قبلا نیز گفته شد ورزش کشتی در کشور ما جزو ورزش‌های  اول می‌باشد. اگر بخواهیم در مورد این ورزش توضیح بیشتری بدهیم بایستی بگوئیم که این ورزش در دورشته کشتی آزاد و کشتی فرنگی ارائه می‌شود.

کشتی آزاد

کشتی آزاد امروزه در سرتاسر دنیا بازی می‌شود و در کشور ما نیز کشتی آزاد از طرفداران بیشتری برخوردار است. به جرات می‌توان گفت ورزش اول کشور مان محسوب می‌شود. از تکنیک‌های کشتی آزاد درگیر نمودن و استفاده از تمامی‌قسمت‌های بدن در این نوع کشتی می‌باشد. توجه کنید که کاربرد بهترین کفش برای کشتی ورزشکاران بسیار است.

کشتی فرنگی

در کشتی فرنگی تکنیک استفاده از پا و گرفتن پایین کمر(پایین تنه) ممنوع می‌باشد.

نکته مهم این که در کشورهای مختلف از جمله کشور عزیزمان کشتی‌های سنتی ویژه مناطق خاص مانند کشتی با چوخه نیز وجود دارد. یکی دیگر از کشتی‌هایی که در کشور ما جایگاه ویژه و خاصی دارد کشتی زورخانه ای یا پهلوانی می‌باشد. در سال‌های اخیر سعی شده است که کشتی سنتی و زورخانه ای را به دیگر کشورها نیز منتقل کنیم.

تجهیزات کشتی

ورزش کشتی نیز مانند دیگر ورزش‌ها نیاز به تجهیزات خاص خود دارد. بهترین کفش برای کشتی نیز از جمله این تجهیزات است‌. اما اصلی ترین آن عبارتند از:

در ادامه در مورد بهترین کفش برای کشتی توضیحاتی خواهیم داد.

کفش کشتی

ممکن است برای یک فرد معمولی مشخصات خاصی برای کفش کشتی در نظر گرفته نشود و متوجه اهمیت کفش کشتی در هنگام تمرین یا انجام مسابقه نگردد. اما این دلیل بی اهمیت دانستن این تجهیزات ورزشی برای کشتی گیر نمی‌شود. بهترین کفش برای کشتی به طور مناسب نیز مانند دیگر تجهیزات ورزشی بایستی ویژگی‌هایی داشته باشد که عبارتند از:

جنس کفی کفش کشتی

در مرحله اول در مورد کفی کفش کشتی باید گفت به گونه ای است که نباید شکننده باشد. ضمن این که از نرمی‌نیز برخوردار باشد. این بدین معی است که جنس کفی بیرونی بهترین کفش برای کشتی بایستی از نرمی‌خاصی برخوردار باشد. به علت این که ممکن است تماس مستقیمی‌با پوست بدن ورزشکار داشته باشد به گونه ای نرم باشد که به بدن آسیبی نرساند. در ضمن کفی کفش کشتی بایستی جنس آن به گونه ای نرم باشد که هم حالت شکل پذیری داشته و هم از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد.

طراحی کفی بهترین کفش برای کشتی

طراحی کفی کفش کشتی بایستی به گونه ای باشد که با داشتن عاج‌های مناسب موجب عدم سرخوردگی و لیز خودردن کشتی گیر بر روی تشک گردد. چرا که تشک کشتی هنگام مسابقه و تمرینات به علت ریزش عرق بدن ورزشکاران ممکن است لغزنده شود‌.

طراحی کفی بهترین کفش برای کشتی

جنس کفش کشتی

کفش کشتی بایستی از جنس چرم مرغوب باشد. بهتر است بخش داخلی کفش دارای پوششی نرم و پارچه ای ضد تعریق باشد تا از حرکت و لغزش پا در داخل کفش جلوگیری گردد. یکی از نکات مهم در جنس کفش کشتی مرغوب بودن چرم و نکته مهم دیگر ضد حساسیت بودن جنس داخل کفش می‌باشد. چرا که پاهای کشتی گیر تعریق زیادی داشته و این امر ممکن است موجب بروز حساسیت و بیماری‌های پوستی گردد.

اندازه کفش کشتی

اندازه مناسب کفش کشتی ارتباط تنگاتنگی با راحتی کشتی گیر دارد. برای تعیین اندازه مناسب لازم است ابتدا برند کفش مورد نظر خود را تعیین کنید؛ زیرا تولید کنندگان مختلف، برای انتخاب کفش کشتی مناسب دستورالعمل‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال به توصیه Asics بهتر است کفش کشتی خود را به اندازه نیم سایز بزرگ‌تر از کفش پیاده روی‌تان انتخاب کنید. این در حالی است که برندهای نایک و آدیداس توصیه می‌کنند کفش کشتی را یک سایز بزرگتر از کفش عادی خود تهیه کنید.

رنگ کفش کشتی

با توجه به اینکه تولید کنندگان متعددی در زمینه تولید کفش کشتی فعالیت دارند، رنگ‌های متنوعی از این محصول را مشاهده خواهید کرد. رنگ کفش یک مسئله کاملا سلیقه‌ای است و شما می‌توانید با توجه به روحیات و یا رنگ تعیین شده از سوی باشگاه و تیم خود رنگ کفش‌تان را انتخاب نمایید.

ساق بلند بهترین کفش برای کشتی

کفش‌های ویژه کشتی بایستی دارای ساق‌های بلندی باشد تا از مچ پای ورزشکار حمایت بیشتری کنند. زیرا این امکان وجود دارد که باعث گردد هنگام تمرین و یا تماس یا بدن ورزشکار دیگر مچ پا دچار آسیب گردد. بدن کشتی گیر هنگام تمرین و مسابقه با درگیری‌های فیزیکی همراه می‌باشد. حرکات شدید پا، هل دادن، چرخش‌های شدید بر روی تشک و دیگر موارد همگی فشار مضاعفی بر روی مچ پا وارد می‌کنند. در این مورد حتما برای سلامتی ورزشکار بایستی کفش کشتی گیر دارای ساق‌های بلندی باشد.

راهنمای خرید و نگهداری دوبنده کشتی

محکم بودن بهترین کفش برای کشتی در پای ورزشکار

از نکات مهم دیگر کفش کشتی اینکه بایستی ضمن استحکام کفش، طراحی آن به گونه ای باشد که محکم پای ورزشکار را بگیرد. بدین معنی که با بند مخصوص پای ورزشکار به صورت محکم در کفش حفظ شود. بنددار بودن کفش در این امر نقش اساسی دارد.

انواع کفش کشتی

بهترین کفش برای کشتی در دو مدل تهیه می‌شودکه عبارتند از:

کفش‌های دارای کفی یک تکه برخی مدل کفش‌های کشتی دارای کفی لاستیکی یک تکه می‌باشند. این کفش‌ها دارای سبکی خاصی می‌باشند. اما از حالت انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند. متاسفانه کفی این کفش‌ها جنس مرغوبی نبوده و ضمن این که طول عمر کمتری دارند امکان آسیب رساندن به پاها نیز در این مدل کفش‌ها بیشتر می‌باشد.

کفش‌های کشتی با کفی دو تکه(کفی دو بخشیSplit Sole)

این کفش‌ها درحال حاضر از بهترین نوع کفش‌های طراحی شده ویژه کشتی در بازار می‌باشد. کفی بهترین کفش برای کشتی از دو قسمت مجزا تشکیل گردیده است. کفی‌های شکاف دار این کفش به حدی راحت هستند که ورزشکار احساسی شبیه به مدل‌های راحت و پای برهنه را دارند. طراحی خوب، انعطاف پذیری و راحتی این کفش باعث گردیده که امروزه بسیاری از کشتی گیران حرفه ای از این مدل کفش‌ها استفاده کنند‌.

بهترین کفش برای کشتی

هنگام خرید و تهیه کفش کشتی بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • مهمترین نکته دقت در کیفیت کفش می‌باشد. بدین معنی که هنگام خرید کفش دقت کنیم جنس بدنه کفش مرغوبیت کافی را داشته باشد. خصوصا این که از مواد پلاستیکی نباشد و حتما چرم باشد.
 • دقت در این مسئله که کفش دارای روکش داخلی خوبی باشد و این روکش ضد تعریق و حساسیت باشد.
 • نکته اساسی و مهم دیگر کفی کفش به گونه ای باشد که ضمن انعطاف پذیری حالت خشکی شکنندگی نداشته باشد‌.
 • ساق‌های کفش بلند بوده و مچ پاها را خوب نگه دارد.
 • بهتر است هنگام خرید کفش به برند سازنده کفش نیز دقت کنید

 

مراقبت از کفش کشتی

با توجه به اهمیت کفش کشتی لازم است در نگهداری و مراقبت از آن کوشا باشید. برخی از نکاتی که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند عبارتند از:

 • پوشیدن کفش‌های کشتی تنها در هنگام کشتی گرفتن
 • عدم استفاده از آن در زمان‌هایی که تمرین یا مسابقه ندارید (کف این نوع کفش‌ها برای راحتی کشتی گیر به صورت نازک‌تری ساخته می‌شود و تحمل راه رفتن طولانی و استفاده به عنوان کفش پیاده روی را ندارند؛ به همین دلیل باید تنها بر روی تشک کشتی از آن استفاده شود)
 • خشک کردن کامل کفش‌ها پس از تمرین
 • استفاده از جوراب در هنگام پوشیدن این کفش‌ها
 • تمیز کردن به موقع کفش‌ها برای افزایش طول عمر آن‌ها
 • استفاده از روکش کفش

 

سخن آخر

در این نوشته ما از گروه ورزشی آگرین به بررسی بهترین کفش برای کشتی پرداختیم. کفش کشتی را از مغازه‌های ورزشی معتبر و تولید کننده ای که در این زمینه دارای اعتبار می‌باشد خرید کنید.

اگر در این زمینه اطلاع کافی ندارید حتما با مربی خود و یا کشتی گیرانی که در این رشته سابقه دارند در مورد برند و جنس کفش مشورت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دو =

فهرست مطالب

  هیچ محصولی در سبد خرید نیست.